poniedziałek, 22 sierpnia 2022 14:06

Miał 40 cm długości! Na miejscu pracowali policjanci i saperzy! Kolejne takie znalezisko na Sądecczyźnie

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Miał 40 cm długości! Na miejscu pracowali policjanci i saperzy! Kolejne takie znalezisko na Sądecczyźnie

Na Sądecczyźnie, w nurcie rzeki Dunajec znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Teren został zabezpieczony a „pamiątka z wojny” została zabrana przez wojskowych saperów na poligon celem zneutralizowania.

20 sierpnia dyżurny Komisariatu Policji w Starym Sączu został powiadomiony o znalezieniu niewybuchu w korycie rzeki w miejscowości Gołkowice Dolne. Skorodowany pocisk znalazł mieszkaniec Sądecczyzny. Skierowany na miejsce policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko – pirotechnicznym potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski o długości 40 cm. prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Do czasu przybycia patrolu saperskiego z Krakowa znalezisko zabezpieczali policjanci ze Starego Sącza.

W poniedziałek (22 sierpnia) na miejsce przybyła załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Niebezpieczna pozostałość po wojnie została zabezpieczona przez krakowskich saperów w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowana na poligon celem neutralizacji.

-W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić Policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu

-przypominają policjanci.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje