wtorek, 16 lipca 2019 08:01

Mielec: Opóźnia się budowa parku sensorycznego. Jaka jest tego przyczyna?

Autor Marzena Gitler
Mielec: Opóźnia się budowa parku sensorycznego. Jaka jest tego przyczyna?

Odwleka się rozpoczęcie budowy parku Sensorycznego przed siedzibą Starostwa Powiatowego przy ulicy Sękowskiego. Do tej pory odbyły się już 2 przetargi i obydwa zostały unieważnione z powodu zbyt wysokich kosztów realizacji przedsięwzięcia proponowanych przez potencjalnych wykonawców.

W mieleckim Starostwie przeprowadzono już analizę projektu, jego koncepcji architektonicznej projektu jak również przeanalizowano bieżące ceny materiałów budowlanych.

Poza tym dokonano również podziału zadania na mniejsze części. Wyłączona do osobnej realizacji została budowa wiaty przystankowej przy ulicy Staszica.

Park sensoryczny – jako taki – jest również fragmentem szerszego zadania polegającego na rewitalizacji tamtej części miasta. Kompleksowo projekt zakończyć w sierpniu 2020 roku. Obecne przesunięcie w czasie realizacji parku nie stanowi zagrożenia dla finansowania tego przedsięwzięcia.
Jak zapowiada Bogdan Bieniek, dyrektor Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami mieleckiego Starostwa, wkrótce rozpisany zostanie kolejny przetarg.

Przypomnijmy, główną ideą projektu jest zaktywizowanie i ożywienie tamtego fragmentu miasta, który niegdyś pełnił funkcję bardziej reprezentacyjną, niż użytkową - zgodnie z założeniami architektury socrealistycznej.
Dodatkowym celem projektu jest utworzenie fragmentu przestrzeni przystosowanej dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi i motorycznymi. W tym celu zaprojektowano miejsca do ćwiczeń i symulacji ruchowych w warunkach rzeczywistych i na wolnym powietrzu.
Powstaną również enklawy roślin, gdzie będzie można poznać walory smakowe, zapachowe i użytkowe. Dla najmłodszych przewidziano wiele urządzeń zabawowych, edukacyjnych i integracyjnych, a całość uzupełniają wygodne siedziska dla opiekunów.

Inf. Powiat Mielecki, wizualizacja: Piotr Tabor

Mielec - najnowsze informacje