poniedziałek, 7 października 2019 11:25

Sejmik Podkarpacki przeznaczył 150 tys. dla Gminy Czermin

Autor Marzena Gitler
Sejmik Podkarpacki przeznaczył 150 tys. dla Gminy Czermin

- Pamiętamy o potrzebach samorządów i staramy się im pomagać – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie sesji sejmiku województwa po tym, jak radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej ginie Czermin oraz powiatowi przeworskiemu.

- Trzeba pamiętać o tym, że powódź która była w tym roku, miała największy zasięg w gminie Wadowice Górne, ale następnie dotknęła też gmin Czermin i Borowa. Woda nie zna granic ani powiatów, ani gmin. Te gminy otrzymały od nas pomoc. W gminie Wadowice zostały przeprowadzone inwentaryzacje, przetargi i okazało się, że trzeba relokować środki na inne wydatki, co dziś na sesji czynimy – mówił marszałek Władysław Ortyl. – Dziś po raz pierwszy zajmujemy się także pomocą dla gminy Czermin. Jest to 150 tysięcy złotych, przeznaczone na remonty dróg gminnych, które zostały zniszczone – podkreślił marszałek Ortyl.

- Pomoc, którą uzyskujemy od Samorządu Województwa Podkarpackiego jest dla nas niezwykle istotna, gdyż kwota 150 tysięcy pomocy pozwoli nam wyremontować dwa odcinki dróg gminnych, które zostały zniszczone w czasie tegorocznej powodzi. Dziękuję panu marszałkowi i radnym województwa. Sami nie bylibyśmy w stanie tego zrobić w tym roku – mówił wójt gminy Czermin Sławomir Sidur.

Pomoc od samorządu województwa trafi także do powiatu przeworskiego. Za 42 tysiące złotych remontowana będzie droga powiatowa w Przeworsku.

- To istotne jest, żeby pomoc trafiała na te potrzeby samorządów, które są ważne dla ich rozwoju. Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego chcemy przeznaczyć prawie 20 mln złotych na remont kolejki wąskotorowej. To ważne , aby ten powiat, który do tej pory nie był tak dostrzegany, uzyskiwał nasze wsparcie - zwrócił uwagę marszałek Władysław Ortyl.

Podczas sesji radni województwa zdecydowali o powołaniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Będzie to gremium inicjatywne, wnioskodawcze i konsultacyjno-doradcze dla organów Samorządu Województwa Podkarpackiego. Jego głównym celem jest zaangażowanie młodych ludzi w życie swojego najbliższego otoczenia, zwiększenia ich aktywności społecznej oraz nauki samorządności. Powołanie Młodzieżowego Sejmiku ma przede wszystkim na celu promowanie idei samorządności wśród dzieci i młodzieży, rozbudzenie postaw obywatelskich oraz rozwój współpracy z organami samorządu lokalnego.

inf. i foto: UMWP

Mielec - najnowsze informacje

Rozrywka