wtorek, 7 marca 2023 13:58

Mikołaj ma cztery lata i nie mówi. Matka - pianistka założyła zbiórkę na diagnostykę i terapię synka

Autor Marzena Gitler
Mikołaj ma cztery lata i nie mówi. Matka - pianistka założyła zbiórkę na diagnostykę i terapię synka

„Mikołaj ma prawie 4 latka i NIE MÓWI, ale to waleczny chłopczyk, który już sporo osiągnął i codziennie walczy o swój dalszy rozwój. Szansą dla Mikusia są kosztowne, nierefundowane badania i wielospecjalistyczna terapia. Można wesprzeć Mikołajka wpłacając na zrzutkę lub udostępniając ją” – apeluje mama chłopca Maria Wosiek.

Mikołaj to niespełna 4-letni chłopczyk, który boryka się z opóźnieniem psychoruchowym i brakiem mowy. - Założyliśmy zrzutkę na nierefundowaną diagnostykę i wielospecjalistyczną terapię – informuje mama chłopca, która sama koordynuje akcję zbierania środków dla synka.

Mikołaj, wesoły, uśmiechnięty chłopiec z problemami rozwojowymi zmaga się od urodzenia. Dopiero w wieku dwóch lat i ośmiu miesięcy postawił swój pierwszy krok, teraz już jednak biega i trudno za nim nadążyć. Wielkim problemem jest jednak to, że czteroletni chłopiec nadal nie mówi i właściwie nie wiadomo dlaczego. „W prywatnie prowadzonej terapii logopedycznej synek jest od 14 miesięcy, a od 8 miesięcy uczęszcza na zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Jak na razie jednak żaden specjalista nie postawił konkretnej diagnozy, co jest przyczyną tego, że Mikołajek nie mówi – napisała mama chłopca na stronie zbiórki. - Kolejny lekarz neurolog, u którego byliśmy z synkiem zalecił m. in. badanie genetyczne WES (Whole Exom Sequencing), które nie jest refundowane przez NFZ, a jest jedną z szans na diagnozę dla Mikołaja, a w konsekwencji podjęcia maksymalnie trafnego leczenia/ terapii. Koszt tego badania w zależności od opcji (WES/ WES TRIO) kształtuje się od 6 do ponad 13 tysięcy złotych” – informuje. To dla rodziny bardzo duża suma. Nie są w stanie zapłacić sami za te badania, dlatego założyli właśnie zbiórkę.

Mikołajek chce mówić, ale nie potrafi - fot. Fb. Mikołaj chce mówić / Razem możemy więcej

„Oboje z mężem pracujemy zawodowo i do tej pory zawsze radziliśmy sobie sami, ale koszty terapii, rehabilitacji, badań i konsultacji są ogromne, a w przypadku rozwoju mowy liczy się czas. Musimy zintensyfikować działania terapeutyczne! Prosimy o wsparcie na diagnostykę i terapie, w tym terapię logopedyczną, SI i rehabilitację, ponieważ jako rodzice musimy zrobić wszystko, by Mikołaj miał szansę na pełną sprawność, komunikację, by nie był wykluczony... A w przyszłości, by miał szansę na podjęcie nauki w szkole i samodzielność” – napisała Maria Wosiek.

Warto wspomnieć, że mama Mikołaja jest profesjonalną pianistką, z wieloletnim doświadczeniem, konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej i ekspertem MEiN i dla darczyńców, którzy wpłacą na konto zbiórki Mikołajka kwotę 250 zł lub wyższą, zaoferowała lekcje gry na fortepianie w swoim zamieszkania. Zbiórkę pod hasłem „Mikołaj chce mówić! Pomóż mu!” można znaleźć na stronie zrzutka.pl.

Witajcie! Mikołaj❤️ ma prawie 4 latka i NIE MÓWI, ale to waleczny chłopczyk, który już sporo osiągnął i codziennie...

Opublikowany przez Mikołaj chce mówić / Razem możemy więcej Poniedziałek, 30 stycznia 2023

Mikołaj jest również zarejestrowany w Siepomaga, gdzie można na jego konto zbierać darowizny w ramach 1,5% z rozliczeń podatkowych, jeśli ktoś zdecyduje się go wesprzeć (numer KRS 0000396361, cel szczegółowy 1,5%: 0249441 Mikołaj).

Aktualne informacje o chłopcu i prowadzonych dla niego akcjach można śledzić n Facebooku na stronie: Mikołaj chce mówić / Razem możemy więcej.

Marzena Gitler, fot. zrzutka.pl

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka