poniedziałek, 3 lipca 2023 08:13

"Niestety rana była śmiertelna". Podczas bombardowania zmarła 37-letnia pisarka

Autor Mirosław Haładyj
"Niestety rana była śmiertelna". Podczas bombardowania zmarła 37-letnia pisarka

W wyniku ran odniesionych podczas bombardowania Kramatorska zmarła 37-letnia ukraińska pisarka Victoria Amelina.

Ukraińskim lekarzom w Dnieprze nie udało się uratować znanej 37-letniej pisarki Victorii Ameliny. Kobieta jest 13. ofiarą, która zmarła w wyniku ran odniesionych podczas bombardowania Kramatorska (wschód Ukrainy).

Gdy we wtorek (27 czerwca) rosyjski pocisk uderzył w restaurację Ria Lounge, Amelina jadła obiad z kolumbijskimi dziennikarzami i pisarzami. Stowarzyszenie pisarzy PEN Ukraina napisało, że "lekarze zrobili wszystko, co mogli, aby uratować jej życie, ale niestety rana była śmiertelna".

Victoria Amelina

Przyszła na świat w 1986 roku we Lwowie. Mimo że jako dziecko marzyła o tym, by zostać pisarką, po ukończonych studiach informatycznych przez dziesięć lat pracowała jako programistka.

Zadebiutowała w 2015 roku książką opartą na wydarzeniach z Majdanu zatytułowaną „Syndrom łystopadu, abo Compatiens Homo” (Syndrom listopada, czyli Homo Compatiens). Po publikacji poświęciła się wyłącznie literaturze.

W 2016 roku wydała „Chtos', abo wodjane serce” (Ktoś, czyli serce wody) - książę dla dzieci. W 2017 r. opublikowała powieść o domu, w którym dorastał Stanisław Lem - „Dim dla Doma” (Dom dla Doma) .

Zmarła w szpitalu w Dnieprze w wyniku odniesionych ran w rosyjskim ataku rakietowym w Kramatorsku.

Fot.: Autorstwa Osabadash - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45025539

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka