niedziela, 4 lipca 2021 07:24

Protest w Parku Bednarskiego. „Nie opuścimy parku w potrzebie!”

Autor Marzena Gitler
Protest w Parku Bednarskiego. „Nie opuścimy parku w potrzebie!”

W krakowskim Podgórzu trwa dwudniowa akcja „Społeczna Okupacja Parku Bednarskiego”. Wydarzenie, które koordynuje Akcja Ratunkowa dla Krakowa, jest protestem wobec planów modernizacji Parku Bednarskiego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. - Po bezskutecznych rozmowach, spotkaniach, spacerach i oddolnych społecznych konsultacjach, razem z mieszkańcami podjęliśmy decyzję o obywatelskiej okupacji parku Bednarskiego – mówią organizatorzy. - Piknikujemy dwa dni, stawiamy namioty i nocujemy w parku, nie opuścimy go w potrzebie.

Pomimo deszczowej pogody w najstarszym parku Podgórza stanęło miasteczko namiotowe. W programie dwudniowej akcji jest spotkanie w prapraprawnukiem założyciela parku, Wojciechem Tadeuszem Bednarskim oraz Michałem Rusinkiem. Są warsztaty i zabawy dla dzieci i dorosłych, ale też można złożyć podpisy pod petycją o wstrzymanie kontrowersyjnych i kosztownych planów modernizacji i zamknięcia na dwa lata Parku Bednarskiego.

- Postanowiliśmy zaprotestować przeciwko planom modernizacji tego ponad 120-letniego parku - mówi Katarzyna Pilitowska z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. - Nie chcemy modernizacji za blisko 20 mln zł, ale, żeby za ułamek tej kwoty został tu przeprowadzony zwyczajny remont.

- Nie podoba mi się to, co Zarząd Zieleni Miejskiej tu chce zrobić - dodaje Wojciech Bednarski. - Rewitalizacja jest potrzebna, ale nie w takim zakresie. Nie tak rozbudowana.

- Dla mnie najbardziej bolesne jest to, że park ma zostać zamknięty na dwa lata - mówi mieszkanka Podgórza Sylwia Lasota. - Wykluczenie tego parku na dwa lata z użytkowania przez mieszkańców jest niewyobrażalne, bo przychodzi tu ogromna ilość rodzin, dzieci ze szkoły mają warsztaty, całe Podgórze, a nawet większa część Krakowa przychodzi do tego parku, bo jest wyjątkowy.

Dziś wieczorem organizatorzy akcji zaplanowali m.in. pokaz skutków modernizacji parku przez ZZM czyli tzw. barierkozy, spotkanie z Wojciechem Bednarskim i Michałem Rusinkiem a wieczorem wspólny krąg. Zachęcają też, aby całą noc spędzić w parku. Protest zamierzają kontynuować również w niedzielę.  

Kraków

Kraków - najnowsze informacje