środa, 28 kwietnia 2021 15:20

Kraków. Czy uda się uratować Park Bednarskiego? “Park nie jest dla konserwatora, tylko dla mieszkańców”

Autor Marzena Gitler
Kraków. Czy uda się uratować Park Bednarskiego? “Park nie jest dla  konserwatora, tylko dla mieszkańców”

“Odchudzenie” projektu rewitalizacji, zachowanie parku dzikiego i pełnego zieleni, rezygnacja z kontrowersyjnych barierek, oddzielających skały od spacerowiczów - to podsumowanie spotkania miejskich ekologów z Akcji Ratunkowej dla Krakowa z przedstawicielami miasta. “Uzyskaliśmy deklarację otwartości” na głos mieszkańców - informują obrońcy dotychczasowego charakteru Parku Bednarskiego.

Akcja Ratunkowa dla Krakowa przeprowadziła społeczne konsultacje dotyczące modernizacji Parku Bednarskiego. Wcześniej zaalarmowała o zaplanowanej w ramach modernizacji parku instalacji barierek ochronnych w wielu miejscach. Pisaliśmy o tym tu:

“Rewitalizacja” Parku Bednarskiego - nowe kontrowersje w sprawie, kilometr ogrodzenia wewnątrz parku.
Kontrowersyjna rewitalizacja Parku Bednarskiego. Akcja Ratunkowa dla Krakowa alarmuje: Kilometr niepotrzebnych barierek i ogrodzeń. Architekt i urbanista Filip Piwowarczyk komentuje plany odnowy parku.

i tu:

Park Bednarskiego konsultacje społeczne - wypełnij ankietę
Akcja Ratunkowa dla Krakowa ogłasza konsultacje społeczne w sprawie remontu parku Bednarskiego. Można wyrazić swoją opinię wypełniając ankietę.

„Barierkoza” w Parku Bednarskiego

Przypominamy, że 15 kwietnia Akcja Ratunkowa dla Krakowa zamieściła na swoim profilu post, w którym zaalarmowała o dziwnych pomysłach projektantów. „Dotarliśmy do kolejnych kontrowersji związanych z tzw. "rewitalizacją" parku Bednarskiego. Zaplanowano niemal kilometr różnego rodzaju ogrodzeń i barierek” – poinformowała.

W reakcji na to aktywiści postanowili szybko zorganizować społeczne konsultacje na temat Parku Bednarskiego. "Odzew krakowian i szczegółowość odpowiedzi przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W trzy dni odpowiedzi udzieliło ponad 1100 osób" - poinformowała Akcja (wyniki konsultacji TU).  "Przeanalizowaliśmy odpowiedzi nadesłane w ramach oddolnych konsultacji  obywatelskich i spotkaliśmy się w dniu dzisiejszym z zastępcą  Prezydenta, Panem Jerzym Muzykiem, zastępcą dyrektora WKZ, Panią Dominiką Długosz, z inż. arch. Filipem Piwowarczykiem, radnym Łukaszem  Maśloną i P. dyrektorem  ZZM Piotrem Kempfem. Przedstawiliśmy naszą wspólną wizję parku, dzikiego, pełnego zieleni,  ciszy i spokoju, oraz postulaty o “odchudzenie” projektu rewitalizacji, zgodnie z postulatami Mieszkańców. Ku naszej radości, wszyscy wyrazili  gotowość do zmian, bo jak zostało powiedziane, “Park nie jest dla  konserwatora, tylko dla mieszkańców”, a “elementy, które nie muszą być zrealizowane, żeby z nich zrezygnować.” Jak to się dziś mówi,  “uzyskaliśmy deklarację otwartości” na głos mieszkańców" - poinformowała.  

Kraków. Park Bednarskiego zimą / Fot.: Mateusz Łysik Głos24
Park Bednarskiego zimą / Fot.: Mateusz Łysik

Jakiego parku chcą mieszkańcy Krakowa?

Na podstawie opinii i ankiet aktywiści przygotowali podsumowanie, które przedstawili prezydentowi Krakowa.

Elementy projektu posiadające społeczną akceptację: remont alejek, renowacja schodów, renowacja pomnika Bednarskiego,  kompleksowy remont glorietty, budowa domku ogrodnika, w którym znajdą  się toalety, wymiana małej architektury: kosze, ławki, oświetlenie,  dodatkowa zieleń, dodatkowe przystosowanie Parku dla osób z  niepełnosprawnościami (np. montaż podnośnika terenowego przy schodach od  ul. Zamoyskiego, przy komisariacie Policji).

Popiersie Władysława Bednarskiego. Za nim miałyby stanąć barierki / Fot.: Mateusz Łysik Głos24
Popiersie Władysława Bednarskiego. Za nim miałyby stanąć barierki / Fot.: Mateusz Łysik

Elementy projektu, które należy usunąć: barierki wewnątrz parku i od strony IV LO, dwumetrowe ogrodzenie  dostawione wzdłuż schodów od ul. Zamoyskiego, wszystkie dodatkowe bramy  oprócz istniejącej od ul. Parkowej, ogrodzenie od strony TVP na zakręcie  przy ul. Krzemionki, ogrodzenie siłowni, barierka przedłużająca  istniejącą barierkę od stadionu Korony do schodów, punkt widokowy ze  schodami (z którego nie ma widoku - zamiast niego - ławka), altana przy  schodach od ul. Zamoyskiego, nowe cztery pomniki, scena plenerowa  wewnątrz kamieniołomu (postulujemy, aby odnowiona glorietta zastąpiła  jej funkcję, Nie ma sensu dublować tej funkcji dodatkowym budynkiem).

Elementy projektu, które wskazali do ewentualnych dalszych konsultacji z mieszkańcami: plac zabaw, punkt dla małej gastronomii (np. wyznaczone miejsce dla mobilnego punktu z kawą, lodami).

Dodatkowe postulaty Akcji Ratunkowej dla Krakowa to modyfikacja projektu ozdobnej rozety i zamiast jej domykania -  posadzenie drzewa w centralnym jej punkcie, w miejscu wyciętego drzewa oraz przedstawienie do publicznej wiadomości dokładnego kosztorysu poszczególnych elementów remontu.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka