Akcja Ratunkowa dla Krakowa zapowiada dwudniowe wydarzenie, które jest wyrazem sprzeciwu wobec planów modernizacji Parku Bednarskiego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. - Po bezskutecznych rozmowach, spotkaniach, spacerach i oddolnych społecznych konsultacjach, razem z mieszkańcami podjęliśmy decyzję o obywatelskiej okupacji parku Bednarskiego - zapowiadają organizatorzy. - Piknikujemy dwa dni, stawiamy namioty i nocujemy w parku, nie opuścimy go w potrzebie.
Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa, którzy monitorują działania miasta w kwestii ochrony dzikiej przyrody, już w kwietniu podjęli działania, żeby zablokować szkodliwe ich zdaniem i zdaniem ekspertów, na których się powołują, plany modernizacji najstarszego parku w Podgórzu. Kontrowersyjne plany kosztownego remontu Parku Bednarskiego poddali społecznym konsultacjom. O ich wynikach rozmawiali też z władzami miasta, uzyskując zapewnienie, że projekt Zarządu Zieleni Miejskiej, zakładający dużą ingerencję w obecny dziki wygląd parku, zostanie znacznie ograniczony.
- Opierając się na opinii przyrodników, architekta i samych mieszkańców, złożyliśmy na ręce Prezydenta Jacka Majchrowskiego i dyrektora ZZM Piotra Kempfa wyniki ponad 1300 ankiet, w których 98% mieszkańców nie wyraziło akceptacji dla planowanej „rewitalizacji”. Popieramy remont, odnowienie alejek, oświetlenia, ławek, zbudowania WC. O tym mówiliśmy głośno od samego początku. Nie zgadzamy się, aby park został zamknięty dla mieszkańców na 2 lata, a kosztowny i uciążliwy remont, m. in. wylewanie ton betonu przyczyniającego się do zmian klimatycznych i emisji CO2, szkodził faunie i florze tego parku. To unikatowy teren lęgowy ponad 60 gatunków ptaków oraz charakterystycznych dla Parku wiewiórek - alarmują aktywiści Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
Zbulwersowani są tym bardziej, że obietnice urzędników okazały się złożone nadaremno, a Zarząd Zieleni Miejskiej informował w mediach społecznościowych i oświadczeniu na swojej stronie, że nie może już wycofać się z umowy podpisanej z wyłonionym w przetargu wykonawcą remontu. - Jako mieszkańcy czujemy się oszukani przez urzędników, którzy od 2017 roku prowadzą kampanię na rzecz złego i szkodliwego dla tego miejsca i ludzi projektu. Mamy dość powtarzanych w kółko kłamstw o „przeprowadzonych konsultacjach społecznych”, przychylnej opinii Rady XIII Dzielnicy, w końcu o mitycznym poparciu samych mieszkańców Dlatego sięgnęliśmy po to, co gwarantuje nam w tym kraju wolność: wzięcie sprawy w swoje ręce - informują organizatorzy akcji protestacyjnej i zapowiadają dwudniową okupację Parku Bednarskiego, która przybierze charakter happeningu.
W programie wydarzenia, które rozpocznie się w najbliższą sobotę, 3 lipca jest spotkanie z Wojciechem Tadeuszem Bednarskim, praprawnukiem twórcy tego unikatowego jak na tamte czasy i Europę parku, powstałego w zrewitalizowanym kamieniołomie, tematyczne spacery, kreatywne warsztaty, zajęcia z jogi, piknik, kameralne koncerty, czytanie legend przez samego Michała Rusinka. To tylko niektóre z wypełnionego po brzegi programu weekendowych atrakcji. Co ciekawe, program i cała akcja powstała wspólnie, w gronie wszystkich zainteresowanych zachowaniem tradycyjnego wyglądu parku mieszkańców, którzy wcześniej zachcieli wziąć udział w konsultacjach.
Warto wspomnieć, że zapowiadany protest nie umknął uwadze władz Krakowa, które tuż przed akcją, 30 września wieczorem pośpiesznie opublikowały komunikat, który ma uspokoić nastroje.
W informacji zamieszczonej na stronach krakow.pl i Zarządu Zielnie Miejskiej czytamy, że niektóre postulaty z konsultacji społecznych zostaną uwzględnione w zmodernizowanym projekcie:
- Altana o kształcie ośmiokąta foremnego, posadowiona na podmurówce, zlokalizowana w rejonie Małej Promenady pozostanie w projekcie rewaloryzacji Parku im. Wojciecha Bednarskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest w trakcie uzgodnień rozwiązań umożliwiających udostępnienie altany dla osób z niepełnosprawnościami. Nie przewiduje się wykonania widokowego tarasu ziemnego.
- Poręcze na reprezentacyjnych schodach od strony ul. Zamoyskiego zostaną pozostawione z uwagi na względy bezpieczeństwa użytkowników parku oraz obowiązujące przepisy prawa.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie przewiduje rezygnacji z budowy siłowni zewnętrznej wraz ze ścieżką zdrowia od strony ul. Krzemionki w centralnej części tzw. Ogrodu Zewnętrznego. W trakcie spotkania terenowego w dn. 28.05.2021 r. ustalono, że siłownia ze ścieżką zdrowia pozostaną w projekcie. Ponadto należy mieć na względzie, iż Mieszkańcy kilkukrotnie składali projekty budowy siłowni w Parku Bednarskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, a zatem jej realizacja jest zbieżna z wolą części Mieszkańców.
- Poręcze – barierki wzdłuż fragmentu chodnika przy ul. Krzemionki na wysokości projektowanej siłowni zewnętrznej zostaną pozostawione z uwagi na względy bezpieczeństwa użytkowników parku oraz uzyskane uzgodnienie Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje rozważenie częściowego zrezygnowania z poręczy prowadzonych wewnątrz parku, wzdłuż fragmentów ścieżki (tzw. Wielka Serpentyna).
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje zlecenie dodatkowej ekspertyzy w zakresie określenia stanu stoków kamieniołomu (ryzyka ewentualnego odspajania fragmentów skał) w kontekście rozważenia możliwości rezygnacji z części ogrodzeń u podnóża ścian kamieniołomu.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje częściowe zrezygnowanie z projektowanych ogrodzeń i bram.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje częściowe zrezygnowanie z ingerencji w „wgłębnik”.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie planuje dalszej wycinki drzew na terenie Parku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje rozważenie częściowego zrezygnowania z montażu elementów rzeźbiarskich odnoszących się do legendy o Panu Twardowskim.
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje zaniechanie budowy estrady dla imprez plenerowych na łące Ogrodu Ludowego.
Jednak faktycznie decyzje jeszcze nie zapadły. "Docelowe decyzje odnoszące się do opisanych propozycji zmian zapadną po skonsultowaniu rozwiązań z Zespołem Projektowym, Kierownikiem Budowy, Inspektorem Nadzoru Inwestorskiego oraz Małopolskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Po wypracowaniu wspólnego stanowiska, Zarząd Zieleni Miejskiej przekaże ostateczne informacje" - informują urzędnicy.