środa, 26 października 2022 13:41

Rekordowa ilość przypadków grypy u Polaków. Dodatkowo pojawił się nowy wariant koronawirusa...

Autor Norbert Kwiatkowski
Rekordowa ilość przypadków grypy u Polaków. Dodatkowo pojawił się nowy wariant koronawirusa...

Potwierdziły się przypuszczenia badaczy. Na Pomorzu został wykryty pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek koronowirusa należący do podlinii BQ.1 - wywodzącej się z wariantu Omikron.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że według wstępnych szacunków - nowy wariant od połowy listopada do połowy grudnia zostanie zmieniony w patogen i będzie stanowił już połowę wszystkich zakażeń.

Przypadek z północy Polski jest jednym z pierwszych w naszym kraju, jednak na zachodzie Europy budzi już od pewnego czasu duży niepokój. Przy okazji należy pamiętać, że obecnie w naszym kraju nie obowiązuje system powszechnego testowania, dlatego można zakładać, że zakażeń może być dużo więcej.

Kolejnym problemem może okazać się szczyt zakażeń grypy, z którą mierzy się wiele europejskich krajów. Nałożenie się wysokich pików zakażeń koronawirusa i wirusa grypy to tzw. "twindemia".

Od początku września odnotowano w Polsce już ponad 600 tysięcy przypadków grypy. Ta liczba przytłacza. Ilość zachorowań jest większa niż w poprzednich sezonach...

Foto: pixabay/zdjęcie poglądowe

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka