poniedziałek, 22 kwietnia 2024 08:44

Oficjalnie Kraków ma nowego prezydenta. Rywalizacja bardzo wyrównana

Autor Katarzyna Domagała
Oficjalnie Kraków ma nowego prezydenta. Rywalizacja bardzo wyrównana

Starcie na ostatniej prostej kandydatów na prezydenta Krakowa - Łukasza Gibały i Aleksandra Miszalskiego było niezwykle wyrównane. Do końca nie było wiadomo kto wygra. 21 kwietnia w trakcie drugiej tury wyborów dzieliło ich ok. 2 proc. poparcia. W nocy komisja wyborcza podała oficjalne wyniki. Nieznaczną przewagą zwyciężył Aleksander Miszalski.

Wczoraj relacjonowaliśmy dla Państwa drugą turę wyborów samorządowych z Małopolski, w tym z Krakowa.

[🔴Na żywo] Trwa druga tura wyborów samorządowych w Polsce
Dołącz do naszej relacji na żywo z drugiej tury wyborów samorządowych 2024. Śledź sondaże, analizy i komentarze ekspertów na bieżąco tylko na Głos24.

Tegoroczne wybory na prezydenta Krakowa były bardzo emocjonujące. Kandydaci prowadzili bardzo zaciekłą kampanię wyborczą, nie szczędząc sobie ostrej krytyki. W końcu, na ostatniej prostej, czyli 21 kwietnia podczas wyborów, okazało się, że idą łeb w łeb.

Wyrównana rywalizacja do końca

Po godz. 21.00, opublikowano wyniki sondażu Ipsos, który został przeprowadzony na zlecenie kanałów informacyjnych Polsatu, TVN i TVP. Według nich II turę wyborów prezydenckich w Krakowie miał wygrać Aleksander Miszalski z poparciem 51,1 proc. Łukasz Gibała miał zdobyć 48,9 proc. głosów.

Niedługo po północy late poll opublikowało wstępne wyniki. W nich również zwyciężał Miszalski z wynikiem 51,1 proc. głosów. Gibała uzyskał 48,9 proc.

Ostateczne wyniki PKW podała przed godz. 2.00. Zgodnie z nimi Aleksander Miszalski wygrał uzyskując 51,04 proc. poparcia. Łukasz Gibała zdobył 48,96 proc. głosów. Przewaga kandydata Koalicji Obywatelskiej nad swoim rywalem wyniosła 5434 głosy.

Oficjalne wyniki wyborów na Prezydenta Miasta Krakowa 2024 / Źródło: gov.pl

Osoby, które śledziły na żywo wyniki wyborów na prezydenta Krakowa, podkreślają, że liczby zmieniały się nieznacznie. Do końca nie było wiadomo kto wygra. Poniżej screen, w którym widać przewagę Łukasza Gibały.

Źródło: Czytelniczka

Niedługo po wynikach

Dzisiaj rano nowy prezydent Krakowa spotkał się na Rondzie Mogilskim z dziennikarzami i mieszkańcami Krakowa, by podziękować im za oddane głosy. Towarzyszył mu Stanisław Mazur, który ma być wiceprezydentem Krakowa.

Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego Niedziela, 21 kwietnia 2024

Z kolei jego kontrkandydat w wyborach Łukasz Gibała wczoraj wieczorem podziękował za każdy oddany głos. Dzisiaj nie zamieścił jeszcze żadnego wpisu w swoich social mediach.

Fot.: Aleksander Miszalski (Facebook)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka