czwartek, 16 maja 2019 14:24

Patriotyczne świętowanie na ziemi tarnowskiej

Autor Marzena Gitler
Patriotyczne świętowanie na ziemi tarnowskiej

VI Rowerowy Rajd Tour de Gmina Tarnów, w którym całe rodziny z biało-czerwonymi emblematami mogły przejechać 15-kilometrową trasą m.in. przez lasy Jodłówki-Wałek, był jedną z atrakcji obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej.

W patriotycznych obchodach Uczestniczyła w nich m.in. Anna Pieczarka z zarządu województwa oraz wicepremier Beata Szydło. Wydarzenie było współfinansowane przez województwo małopolskie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej. Po nabożeństwie część oficjalna odbyła się na Placu Bohaterów Armii Krajowej w centrum wsi, gdzie m.in. rośnie świerk z Lasu Katyńskiego.

W trakcie uroczystości zostały złożone wiązanki kwiatów obok pomnika pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreślił, że warto wciąż na nowo przypominać wielkie dzieło twórców Konstytucji 3 Maja.
- Przecież gdyby nie odwaga reformatorska twórców Konstytucji 3 maja nie byłoby możliwe przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji, a później dwukrotne powstanie wolnej Polski – zarówno w 1918, jak i po 1989 roku. Nie byłoby dynamicznego rozwoju naszego kraju, gdyby nie podjęta ponad politycznymi podziałami i wolą zdecydowanej większości Polaków decyzja o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – stwierdził. - Dziś wnosimy do zjednoczonej Europy to co mamy najcenniejszego – naszą wiarę i kulturę chrześcijańską. Wzbogacamy jedność Europy wartościami, które są ściśle związane z charakterem naszego społeczeństwa, ale także wnosimy do niej naszą pracowitość, pomysłowość i nasz potencjał gospodarczy.
Opowieść o Polsce – o naszej pięknej kulturze został wyrażona w Woli Rzędzińskiej w pieśni, słowie i tańcu. Tradycyjnie w tym miejscu nie zabrakło pocztów sztandarowych z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół z terenu gminy Tarnów oraz harcerzy.

A potem święto uczczono na sportowo. W rekreacyjnym rowerowym rajdzie Tour de Gmina Tarnów uczestniczyli mieszkańcy Tarnowa i okolicznych miejscowości, w wielu przypadkach całe rodziny. Nagrody, dyplomy oraz pamiątkowe medale uczestnikom rajdu wręczyła wicepremier Beata Szydło.

- Przy takich okazjach najważniejsze jest to, że jesteśmy razem. Polska to przecież nasz wspólny dom, bez względu na to, co robimy czy jakie mamy poglądy polityczne. Dzisiejsze święto to dzień radości, to dzień dla rodziny – powiedziała Beata Szydło.
Uroczystość współfinansowana była przez województwo małopolskie w ramach konkursu „Mecenat Małopolski”.

Inf. i foto: UMWM

Tarnów - najnowsze informacje