Wykorzystanie szkła w aranżacji wnętrz lub zewnętrznych fasad budynków wymaga zastosowania specjalnego systemu mocowania. Materiał charakteryzuje się specyficznymi cechami zarówno pod względem fizycznym, jak i w odniesieniu do wyglądu. Dlatego klejenie czy montaż za pomocą wkrętów nie są odpowiednim rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzają się rotule. Wybierając je, zwróć jednak uwagę na kilka istotnych cech.
Czym są rotule do szkła?
Planując wykończenie wnętrza domu, z pewnością zastanawiasz się nie tylko nad doborem odpowiednich materiałów, ale też nad sposobem przeprowadzenia ich montażu. Jest on uzależniony zarówno od cech fizycznych wybranych elementów, jak i od planowanego efektu. Nie zawsze zastosowanie tradycyjnych technik łączenia czy mocowania zapewnia odpowiednią estetykę. Jest ona szczególnie istotna w przypadku elementów dekoracyjnych ze szkła.
Detalem montażowym, który łączy w sobie odpowiedni wygląd z komfortem i funkcjonalnością są rotule. Te stosunkowo niewielkie, dwuczęściowe elementy kształtem przypominają walec. Ich zaletą jest różnorodność parametrów, dzięki czemu sprawdzają się jako mocowania punktowe do szkła o różnej grubości i wymiarach. Specjaliści z firmy Womet podkreślają, że każdy uchwyt punktowy do szyby rotula jest wykonany ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Dlatego doskonale znosi kontakt z zewnętrznymi warunkami środowiskowymi.
Uchwyt punktowy Ø50 – sklep Womet
Rotule są zbudowane z dwóch elementów połączonych ze sobą bolcem montażowym. Pomiędzy czołem i dystansem znajdują się elastyczne przekładki, które skutecznie amortyzują drgania i uderzenia. Umieszczona pomiędzy nimi szyba nie jest narażona na pękanie, wynikające z naprężeń materiału, będących następstwem zmian temperatury czy innych warunków zewnętrznych. Akcesoria do szkła tego typu utrzymują element w stałej pozycji, a jednocześnie są estetyczne i eleganckie.
O czym musisz pamiętać wybierając rotule?
Planując montaż paneli szklanych w kuchni czy postawienie ścianki działowej w biurze, z pewnością zwrócisz uwagę na rotule. Zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowo prosty montaż, który nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych metod obróbki szkła. Materiał ten jest trudny do cięcia, a mocowania punktowe do szkła wymaga wykonania tylko pojedynczego otworu. Jego przygotowanie możesz zamówić u szklarza, u którego kupujesz szyby.
Czy kupując rotule, możesz wybrać dowolny model? Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie. Każdy uchwyt punktowy do szyby (rotula) ma określone parametry. Są one istotne dla prawidłowego montażu szyby o konkretnych wymiarach, grubości oraz miejscu jej ulokowania. Dlatego, wybierając uchwyt, zwróć uwagę na jego następujące cechy:
● średnica bolca montażowego – decyduje ona o wielkości otworu, jaki należy wykonać w szybie,
● wysokość dystansu – to od niej zależy odległość szyby od ściany lub innego podłoża,
● średnica rotuli – im większa jest powierzchnia mocowanej szyby, tym większa powinna też być średnica uchwytu. Dzięki temu stworzą one harmonijną całość i będą się dobrze prezentowały w kompozycji,
● materiał wykonania – zarówno stal nierdzewna, jak i kwasoodporna zagwarantują długą żywotność uchwytów oraz ich estetykę i łatwość utrzymania w czystości.
Uchwyt punktowy Ø45 dystans 30 mm – sklep Womet
Akcesoria do szkła są produkowane w wielu wariantach, a każdy z nich ma swoje własne cechy i charakteryzuje się określonymi parametrami wytrzymałościowymi. Dla rotul nie ma ujednoliconych norm krajowych lub unijnych, które warunkowałyby metody ich produkcji. Dlatego podstawowymi dokumentami, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze akcesoriów montażowych do szkła, są Aprobaty Techniczne wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Dostosowanie parametrów wytrzymałościowych do grubości, wielkości i masy szyby zagwarantuje jej bezpieczny i stabilny montaż.
Uchwyt punktowy Ø50 dystans 45 mm - sklep Womet