poniedziałek, 24 maja 2021 11:12

Kraków. Skwery Kuronia i Romaszewskiego w Nowej Hucie. "Nieśli pomoc represjonowanym robotnikom"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Skwery Kuronia i Romaszewskiego w Nowej Hucie. "Nieśli pomoc represjonowanym robotnikom"

Dwa skwery położone w Nowej Hucie zyskają nowych patronów - Jacka Kuronia i Zbigniewa Romaszewskiego. - Początki działalności opozycyjnej Jacka Kuronia, jak również Zbigniewa Romaszewskiego, były związane z niesieniem pomocy represjonowanym robotnikom, stąd pomysł lokalizacji skweru w Nowej Hucie, dzielnicy będącej symbolem walki robotników o wolną Polskę - mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący RMK.

Uchwała o nadaniu nowych nazw skwerom to inicjatywa grupy radnych, która znalazła się w porządku obrad najbliższej sesji, 26 maja.

Kraków Nowa Huta skwer
Dwa skwery w Nowej Hucie otrzymają imiona polskich działaczy opozycyjnych - fot. RMK

- Początki działalności opozycyjnej Jacka Kuronia, jak również Zbigniewa Romaszewskiego, były związane z niesieniem pomocy represjonowanym robotnikom, stąd pomysł lokalizacji skweru w Nowej Hucie, dzielnicy będącej symbolem walki robotników o wolną Polskę. Bardzo się cieszę, że działania te mogłem podjąć wspólnie, ponad politycznymi podziałami, z radnym PiS Adamem Kalitą – mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący RMK, który wraz z radnym Adam Kalita będzie referować projekt uchwały.

– Dwie inicjatywy w jednej uchwale – przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowskiego i moja – pokazują, że można, bez względu na różnice polityczne między radnymi, szukać tego, co łączy – mówi radny Adam Kalita, jeden z inicjatorów projektu uchwały w tej sprawie patronów dla nowohuckich skwerów. -  Drogi życiowe, doświadczenie i wybory polityczne Jacka Kuronia i Zbigniewa Romaszewskiego były różne, ale łączyła ich praca w KOR-ze i KSS „KOR”, i w „Solidarności”. Projekt uchwały dotyczący nazwania dwóch skwerów w Nowej Hucie ich imionami to hołd składany osobom zasłużonym w walce o wolną Polskę, w pracy dla Polski po 1989 r. i dla Nowej Huty - podkreśla radny

Jacek Jan Kuroń (ur. 3 marca 1934 we Lwowie, zm. 17 czerwca 2004 w Warszawie) to historyk, polityk, jeden z przywódców opozycji w okresie PRL-u, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, kawaler Orderu Orła Białego, poseł na Sejm w latach 1989–2001, dwukrotny Minister Pracy i Polityki Socjalnej, kandydat na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach w 1995 r.

Zbigniew Jan Romaszewski (ur. 2 stycznia1940, zmarł 13 lutego 2014 w Warszawie) to polityk, działacz opozycji w okresie PRL, doktor nauk fizycznych, wieloletni senator RP, sprawujący urząd nieprzerwanie przez siedem kadencji – od 1989 do 2011 r., w latach 2007–2011 wicemarszałek Senatu, członek Trybunału Stanu, kawaler Orderu Orła Białego.

foto: collage z zasobów Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Autor fot. Zbigniewa Romaszewskiego Sławomir Kaczorek - Wikimedia Commons oraz RMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje