piątek, 18 czerwca 2021 12:10

Szykuje się upalny weekend w Małopolsce. Policja przestrzega

Autor Aleksandra Tokarz
Szykuje się upalny weekend w Małopolsce. Policja przestrzega

Przed nami niezwykle upalny weekend. Termometry wskażą nawet 34 st. C. Jak informuje IMGW chłodniej będzie na wschodzie kraju – mimo tego wciąż gorąco – 27 st. C. Ciepłe będą także noce. W związku z falą upałów o szczególną ostrożność apeluje policja.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dziś od godz. 12:00 do wtorku (22 czerwca 2021 r.) do godz. 18:00 prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32 °C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C. Prawdopodobieństwo: 80%. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).

W sobotę przeważający obszar kraju pozostanie w zasięgu klina wyżu znad zachodniej Rosji. Bezchmurny dzień szykuje się na południu, gdzie maksymalnie termometry wskażą od 30 st. C do 34 st. C., a na obszarach podgórskich od 27 st. C do 32 st. C.

W niedzielę na południu także będzie słonecznie. Temperatura maksymalna będzie się wahać między 24 st. C w górach, a 34 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni.

O zadbanie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych w czasie upałów apeluje policja. Słoneczna aura sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, dlatego w miejscowościach turystycznych regionu spodziewa się natłoku turystów. Upalna pogoda może być jednak bardzo niebezpieczna, dlatego w szczególny sposób powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania na czas weekendowego wyjazdu.

 • Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi.
 • Nie wolno zostawiać kluczy w tzw. „schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi).
 • Trzeba unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i dużej ilości biżuterii. Na czas wyjazdu cenne rzeczy warto przekazać do przechowania osobom godnym zaufania lub zdeponować je w banku.
 • Należy być dyskretnym i nie opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe, a w trakcie pobytu nie zamieszczać zdjęć w mediach społecznościach.

Podróżując samochodem pamiętajmy o bezpieczeństwie.

 • Przed wyjazdem w dalszą trasę kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu, jak również zadbać o siebie i przede wszystkim wypocząć.
 • Siadając za kierownicą bezwzględnie należy być trzeźwym!
 • Dzieci podróżujące samochodem powinny być odpowiednio zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących.
 • Podczas jazdy należy zawsze przestrzegać przepisów oraz zwracać uwagę na innych użytkowników drogi. Warto też na bieżąco śledzić komunikaty drogowe podawane przez media.
 • Jazda podczas upału, kiedy wnętrze pojazdu jest przegrzane, jest obciążająca dla kierowcy i wymaga zwiększonej koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, mogą być bardziej senni, dlatego należy robić częstsze przerwy w jeździe.
 • Po dotarciu do celu podróży należy upewnić się, że samochód jest zaparkowany w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy - blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu.
 • Na uwadze trzeba mieć też mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, tabletów, torebek, itp.

Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w rozgrzanym pojeździe!

 • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę!
 • Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie nad wodą.

 • Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o którym najczęściej informują odpowiednie tablice - najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
 • Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna - wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
 • Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu - trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
 • Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
 • Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.
 • W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nad Jeziorem Rożnowskim codziennie w godzinach 8-20 pełnią służbę policjanci Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie (numer alarmowy: 723 694 982).

- Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, bo to w dużej mierze od nas samych zależy czy będzie to bezpieczny weekend, po którym pozostaną tylko miłe wspomnienia - apeluje policja.

fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje