sobota, 29 stycznia 2022 12:32

Wtedy istnieje największe ryzyko zarażenia się wariantem Omikron

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Wtedy istnieje największe ryzyko zarażenia się wariantem Omikron

Omikron okazuje się zarówno być odpowiedzialnym za szybszy rozwój infekcji, jak i za jej szybsze zakończenie. Nie każdy jednak przejdzie zakażenie łagodnie.

Na podstawie obserwacji eksperci doszli do wniosku, że w przypadku wariantu Omikron czas, w którym zakażony może zarazić wirusem, jest krótszy. Jak donosi portal WP abcZdrowie badania z Japonii pokazują, że największe prawdopodobieństwo zarażenia innych występuje od trzech do sześciu dni od pojawienia się objawów lub od otrzymania pozytywnego wyniku testu. Po tym czasie odnotowano wyraźny spadek transmisji wirusa. W przypadku osób zaszczepionych mówi się, że prawdopodobnie po 10 dniach "nie wydalają zakaźnego wirusa".

Największe prawdopodobieństwo zakażenia

Największe ryzyko przekazania przez nas innym wirusa pojawia się, gdy możemy zaobserwować u siebie objawy infekcji. Kaszel i kichanie ułatwiają rozprzestrzenianie się wirusa.

–  Wysokie ciśnienie generowane w drogach oddechowych pozwala z dużą siłą wydalić wirusa w dużym stężeniu. Tak więc okres, kiedy jesteśmy objawowi, jest okresem najwyższej zakaźności. Duży ładunek wirusa to jeden czynnik, a drugim są objawy ułatwiające rozprzestrzenianie się patogenu

– wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie reumatolog, dr Fiałek.

Maciej Roszkowski, popularyzator wiedzy na temat Covid-19 wyjaśnia, że osoby w pełni zaszczepione zarażają krócej.

– Zaszczepienie przekłada się na krótszy czas trwania choroby i krótszy czas bycia zakaźnymi dla innych. Niezaszczepieni mogli zakażać nawet kilkanaście dni - jak wykazało badanie, które pojawiło się na łamach magazynu medycznego "NEJM", nawet 14 dni. Choć najczęściej było to siedem, osiem dni. Zaszczepieni zazwyczaj zakażali pięć, sześć dni, rzadko dłużej. Akurat w tym badaniu nikt z zaszczepionych nie był zakaźny dłużej niż dziewięć dni.

Inf.: WP abcZdrowie

Polska

Polska - najnowsze informacje