niedziela, 26 marca 2023 11:26

To całkowicie zmieni dojazd do Krakowa. Na trasie - dwa tunele

Autor Marzena Gitler
To całkowicie zmieni dojazd do Krakowa. Na trasie - dwa tunele

Na myślenickim Rynku PKP podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej z Myślenic do Krakowa. Szlak o długości ok. 22 km będzie prowadził m.in. dwoma tunelami kolejowymi.

Na rynku w Myślenicach marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka podpisali z prezesem PKP PLK Ireneuszem Merchelem umowę na realizację nowej linii kolejowej, która połączy Myślenice z Krakowem. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki wsparciu z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.” Szacunkowa wartość tego projektu to ponad 150 mln zł.

Docelowo nowe tory kolejowe powstaną na odcinku pomiędzy krakowskimi Swoszowicami a centrum Myślenic. Szlak o długości ok. 22 km będzie prowadził m.in. dwoma tunelami kolejowymi. Wybudowane zostaną również nowe wiadukty i mosty. Bezkolizyjne skrzyżowania zapewnią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Z dostępu do kolei skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale i trzech podkrakowskich gmin - razem ok. 72 tys. mieszkańców.

Dzięki nowej inwestycji odcinek Myślenice – Kraków Główny koleją elektryczną będzie można pokonać w ok. 40 minut. Pociągi w podgórskim terenie pojadą z prędkością do 120 km/h. Wnioskodawca przewiduje, że z połączenia kolejowego skorzysta średnio ok. 6 tys. podróżnych na dobę. Ponadto planuje się, że pociągi będą kończyły bieg w samym centrum Myślenic, przy estakadzie, co stwarza możliwość dogodnej przesiadki na inne środki transportu.

fot. Pixabay

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka