piątek, 14 czerwca 2024 10:38

Tragiczny wypadek w Tatrach. Ratownicy TOPR ostrzegają turystów

Autor Katarzyna Jamróz
Tragiczny wypadek w Tatrach. Ratownicy TOPR ostrzegają turystów

W czwartek (13 czerwca) w godzinach popołudniowych Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało poinformowane o upadku turysty z wysokości żlebem Honoratka. To jeden z najtrudniejszych, a zarazem najniebezpieczniejszych odcinków na Orlej Perci. Upadek niestety okazał się tragiczny – turysta zginął na miejscu.

Tragedia rozegrała się w czwartek (13 czerwca) w godzinach popołudniowych. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało powiadomione o upadku turysty z wysokości ze Zmarzłej Przełączki Wyżniej żlebem Honoratka. Ze względu na panujące wówczas trudne warunki atmosferyczne, nie było możliwości dotrzeć na miejsce śmigłowcem. Ratownicy musieli udać się pieszo. – Po dotarciu na miejsce okazało się, że ciało turysty zatrzymało się nad ostatnim progiem w żlebie, w związku z czym do ewakuacji konieczne było użycie technik linowych. Po upuszczeniu ciała turysty w noszach do szlaku zniesiono je na plecach do Schroniska Murowaniec, skąd samochodem przewieziono do Zakopanego – informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach. W dniu wczorajszym o godzinie 15:42 na Centralę TOPR dotarła informacja o upadku...

Opublikowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR Piątek, 14 czerwca 2024

Jak się okazało, nie był to jedyny wypadek w tej okolicy. W tym samym czasie w Zawratowym Żlebie doszło do kolejnego upadku z wysokości. Tym razem turystka miała jednak sporo szczęścia, do szpitala została przetransportowana jedynie z potłuczeniami. Pomocy ratowników potrzebowała również jej towarzyszka, którą TOPR-owcy bezpiecznie sprowadzili ze szlaku. W wyprawach wzięło udział 18 ratowników. Akcje ratunkowe zakończyły się o północy.

Trudne warunki w Tatrach. Apel TOPR

Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w obu przypadkach wypadki wydarzyły się na skutek poślizgnięcia się na stromych i twardych śniegach. Ratownicy apeluje o rozwagę. – W Tatrach w wyższych partiach, na szlakach znajdują się jeszcze miejsca ze śniegiem. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużej umiejętności poruszania się w takim terenie, posiadania zimowego ekwipunku, a niekiedy i asekuracji. Apelujemy o rozwagę i odpowiedni dobór celów oraz o nieprzecenianie swoich umiejętności – czytamy w zamieszczonym na Facebooku poście.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka