wtorek, 17 maja 2022 20:26

Trzy Cyfrowe Smoki dla krakowskiego studia! Digital Dragons Awards rozdane

Autor Mirosław Haładyj
Trzy Cyfrowe Smoki dla krakowskiego studia! Digital Dragons Awards rozdane

16 maja poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży gier wideo – Digital Dragons Awards za 2021 rok. Gra The Medium, będąca produkcją krakowskiego studia Bloober Team, zdobyła aż trzy statuetki: dla najlepszej polskiej gry, najlepszej oprawy wizualnej i najlepszej oprawy muzycznej (Best Polish Game, Best Polish Game Design, Best Polish Original Soundtrack). W uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie uczestniczył wicemarszałek Józef Gawron, który wręczył nagrodę w kategorii Best Polish Game. Małopolska była partnerem głównym tego wydarzenia.

Jury doceniło również gry: Here Be Dragons (Red Zero Games), która została nagrodzona w kategorii Best Mobile Game (najlepsza gra na urządzenia mobilne), Papetura (Petums), która zdobyła statuetkę w kategorii Best Polish Game Art (najlepsza oprawa artystyczna) oraz It Takes Two (Hazelight Studios), która wygrała w kategorii Best Foreign Game (najlepsza gra zagraniczna).

Podczas gali przyznane zostały również nagrody specjalne: Special Recognition Award 10-lecia dla Mateusza Witczaka oraz nagroda dla najlepszej gry indie ostatniej dekady, którą otrzymał Ghostrunner (One More Level).

Podczas gali przyznano Special Recognition Award 10-lecia dla Mateusza Witczaka/Fot.: UMWM
Podczas gali przyznano Special Recognition Award 10-lecia dla Mateusza Witczaka/Fot.: UMWM

Zwycięzców spośród grona nominowanych wybrało jury złożone z przedstawicieli największych portali poświęconych grom. W skład jury weszli także: reprezentant świata nauki Paweł Węgrzyn z Zakładu Technologii Gier Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny gamemusic.pl i współtwórca Game Music Festival Mateusz Borkowski oraz Ola Olszar, autorka bloga „6 kolorów gier”. W tym roku do jury został zaproszony także przedstawiciel Festiwalu Muzyki Filmowej.

– Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój i perspektywy stojące przed branżą gier elektronicznych Województwo Małopolskie od samego początku pozostaje głównym partnerem Digital Dragons. Podobnie jest w tym roku. Chcemy w ten sposób docenić znaczenie branży gier dla Małopolski. Firmy reprezentujące tę gałąź sektora kreatywnego w naszym regionie są postrzegane jako innowacyjne i skuteczne, a ich dorobek stanowi dobitny dowód na to, że inteligentne specjalizacje niosą za sobą ogromny potencjał technologiczny i biznesowy

– podkreśla wicemarszałek Józef Gawron.

Panel dyskusyjny dotycząca rozwoju i wsparcia branży kreatywnej/Fot.: UMWM
Panel dyskusyjny dotycząca rozwoju i wsparcia branży kreatywnej/Fot.: UMWM

Poza uroczystym wręczeniem nagród, podczas gali odbyła się dyskusja dotycząca rozwoju i wsparcia branży kreatywnej z udziałem wicemarszałka Józefa Gawrona i Roberta Piaskowskiego – pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Kultury. W rozmowie podkreślono, że branża gier komputerowych jest jednym z najszybciej rosnących przemysłów kreatywnych w regionie. Wiele uwagi poświęcono dotychczasowemu rozwojowi tej branży i stojącym przed nią perspektywom.

– Z raportu „Kondycja Polskiej Branży Gier 2020” opracowanego przez KPT Sp. z o.o. wraz z inicjatywą Polish Gamers Observatory oraz z Partnerami wynika, że światowy rynek gier w ciągu dwóch dekad z niszowej gałęzi sektorów kreatywnych stał się potężnym biznesem. Skalę przychodów generowanych przez światowy rynek gier odzwierciedla jego porównanie z przychodami osiąganymi przez branżę muzyczną i filmową. Wartość światowego rynku gier w 2020 r. osiągnęła poziom blisko 175 mld dolarów

– mówi wicemarszałek Józef Gawron. Zwraca przy tym uwagę, że przemysł gier ciągle ewoluuje.

– Obecnie ten sektor odpowiada nie tylko za dostarczanie rozrywki. Coraz szersze zastosowanie gry komputerowe znajdują w systemie edukacyjnym, ale również w medycynie

– dodaje wicemarszałek.

Digital Dragons 2022

Digitial Dragons (DD) to największe w naszej części Europy wydarzenie biznesowe skierowane do branży gier komputerowych. Jego misją jest szeroka promocja polskiego sektora gier - jednego z najbardziej intensywnie rozwijających się sektorów branży rozrywki cyfrowej. Konferencja DD jest miejscem spotkań biznesowych twórców, inwestorów i wydawców, a także wykładów, dyskusji panelowych czy warsztatów. Rokrocznie podczas uroczystej gali wręczane są nagrody Digital Dragons Awards dla najlepszych produkcji w branży.

Organizatorem DD jest Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w dn. 16-17 maja. Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią, konferencja została zorganizowana w formule stacjonarnej w ICE Kraków.

W 2019 roku, gdy Digital Dragons po raz ostatni odbywało się stacjonarnie, w ICE Kraków zgromadziło się 2000 uczestników  z 650 firm z 48 krajów. Zaprezentowano wówczas w ramach Indie Showcase 100 gier, zorganizowano 83 wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne. Podczas wydarzenia zaprezentowało się ponad 130 wystawców, odbyło się ponad 1700 spotkań biznesowych. W wydarzeniach, które odbyły się w formule online (2020 r., 2021 r.) liczba uczestników była równie wysoka.

Fot. i inf.: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje