czwartek, 14 października 2021 08:21

Twórcy z Brzeska i Muszyny powalczą o europejskiego Oscara!

Autor Mirosław Haładyj
Twórcy z Brzeska i Muszyny powalczą o europejskiego Oscara!

Polski film o życiu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza walczy o nominację  do Europejskiej Nagrody Filmowej - odpowiedniczki amerykańskiego Oscara.

Dokument „Polański, Horowitz. Hometown" opowiada o życiu zdobywcy Oscara i fotografika w Krakowie. Głośny film w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer został uznany przez Europejską Akademię Filmową jako dodatkowy film dokumentalny kwalifikujący się do uzyskania nominacji w kategorii  „najlepszy dokument europejski”. Jako pierwszy informację o szansie polskiego filmu na prestiżową nagrodę podał portal branżowy FilmNewEurope.

Walkę o najważniejszą europejską nagrodę film rozpoczął dzięki otrzymaniu Nagrody Publiczności 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie został również doceniony przez jury Konkursu Polskiego. Miesiąc później obraz Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły został uhonorowany Nagrodą Publiczności Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Zebrał również pozytywne recenzje krytyków filmowych. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb ocenił, że to „jedyny w swoim rodzaju bromance.” Dziennikarka filmowa i prezenterka TVN Fabuła Grażyna Torbicka napisała, że to „Bardzo osobista, niemal intymna podróż dwóch wielkich artystów w  świat z czasów dzieciństwa i konfrontacja wspomnień z rzeczywistością.” Reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart stwierdziła, że film jest „Perłą wśród dokumentów.” Z kolei Tomasz Raczek napisał, że „film wślizguje się w serca".

– Dokument przedstawia powrót 87-letniego Romana Polańskiego oraz jego o kilka lat młodszego przyjaciela Ryszarda Horowitza do rodzinnego Krakowa

– opowiada Mateusz Kudła, reżyser filmu i dodaje:

– Choć artyści wracają do najbardziej osobistych, często dramatycznych wspomnień, spacer pełen jest czarnego humoru.

Autorzy doprowadzili też m.in. do spotkania Polańskiego z potomkiem polskiej rodziny, która podczas wojny ukrywała przyszłego reżysera przed Niemcami.

– Po spotkaniu Polański złożył świadectwo w Yad Vashem co skutkowało przyznaniem przez Państwo Izrael medalu »Sprawiedliwych wśród Narodów Świata« rodzinie Buchałów

– mówi Anna Kokoszka-Romer, reżyserka filmu.

Polański, Horowitz. Hometown” przyciągnął do kin ponad 7 tys. widzów. Od kilku dni film można obejrzeć przez internet na terytorium Polski na stronie polanskihorowitzhometown.pl.

Decyzję o przyznaniu ewentualnej nominacji podejmą członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, która zrzesza ponad cztery tysiące filmowców z całego świata. Mają na to czas do 20 października. Nominowane tytuły poznamy na początku listopada, a laureatów podczas gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych 11 grudnia w Berlinie.

Czytaj również:

Sucha Beskidzka wyróżniona podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego!
Wiadomości z Suchej: Centrum Kultury i Filmu było miejscem, w którym wyświetlono filmy w ramach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednej z największych imprez branżowych w kraju.
Brzesko: Dzięki nim historia galicyjskich Żydów wybrzmi na nowo
Wiadomości Brzesko: Wydarzenie stanowi część obchodów upamiętniających przedwojenną, brzeską społeczność żydowską „Brzesko – łączy nas pamięć” przygotowanych w dniach 2-3 października 2021 r.

Inf. i foto: krk.pl

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje