sobota, 4 lutego 2023 12:49

[Wideo] Dramat na podhalańskich drogach! Z każdą minutą jest coraz gorzej

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Wideo] Dramat na podhalańskich drogach! Z każdą minutą jest coraz gorzej

Warunki drogowe na Podhalu pogarszają się z każdą minutą. Błoto pośniegowe zamarza i robi się bardzo ślisko.

Sobota to kolejny trudny dzień dla kierowców, którzy podróżują po podhalańskich drogach. Warunki drogowe pod Tatrami pogarszają się z każdą minutą.

Utrudnienia zaczynają się już od Chabówki i ciągną aż do Zakopanego. Przejazdy utrudniają nie tylko opady śniegu, ale także łamiące się drzewa i zerwane linie energetyczne. Tiry mają spore trudności z pokonywaniem wzniesień. Błoto pośniegowe zamarza i robi się bardzo ślisko.

Policja i kierowcy zalecają ostrożność.

#UWAGA Bardzo szybko pogarszają się warunki drogowe na Podhalu. Utrudnienia zaczynają się już od Chabówki i ciągną aż do Zakopanego. Łamiące się drzewa i zerwane linie energetyczne utrudniają przejazdy w wielu miejscach. Błoto pośniegowe przymarza i robi się bardzo ślisko. Tiry mają trudności z podjazdami.

Opublikowany przez Małopolska Alarmowo Sobota, 4 lutego 2023

W związku z panującymi trudnymi i dynamicznie zmieniającymi się warunkami na drogach policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotowali porady dla kierowców.

•    Nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Zażywając leki sprawdź czy można po nich prowadzić pojazd. Czytaj ulotki – często zakaz prowadzenia samochodu nie jest zaznaczony na opakowaniu leku.

•    Podróżując zimą samochodem – korzystaj tylko z opon zimowych. Mimo braku przepisu nakazującego wymianę opon na zimowe, weź pod uwagę niebezpieczeństwa wynikające z jazdy na oponach letnich. Opona letnia w niskich temperaturach drastycznie obniża swoją przyczepność, nawet na suchej nawierzchni, co znacznie zwiększa ryzyko nieprzewidzianego poślizgu.

•    Zmień styl jazdy z agresywnego na bardziej defensywny – ukierunkowany na bezpieczeństwo.

•    Jedź zgodnie z przepisami. Utrzymuj koncentrację na tym co dzieje się wokół pojazdu, kontroluj
z jaką prędkością jedziesz, dostrzegaj znaki drogowe.

•    Odwiedzając stację benzynową sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu – ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie.

•    Nie zapomnij skontrolować co jakiś czas ciśnienia w kole zapasowym. Pomoże to uniknąć bardzo kłopotliwej sytuacji w razie awarii ogumienia.

•    Sprawdź poziom płynu w zbiorniczku spryskiwacza. Utrzymuj go na takim poziomie żeby nie zaskoczył Cię jego brak w najmniej oczekiwanym momencie.

•    Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą.

•    Kontroluj stan oświetlenia zewnętrznego swojego samochodu – zawsze miej w pogotowiu zapasowe żarówki.

•    Podczas awaryjnego postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej pamiętaj o światłach awaryjnych i o obowiązku ustawienia trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m za pojazdem;

•    Podczas jazdy pamiętaj, że odległość od poprzedzającego pojazdu musi być większa niż zazwyczaj
w warunkach letnich – na śliskiej nawierzchni wyhamowanie pojazdu odbywa się na znacznie dłuższej drodze.

•    Będąc pieszym poruszaj się lewą stroną drogi – będziesz widział zawczasu czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważył Cię i dostosował tor jazdy do Twojej obecności na drodze.

•    Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Kiedy masz na sobie ciemne ubranie – bierz pod uwagę słabą dostrzegalność takiej osoby przez kierującego.

Inf. i foto: Małopolska Alarmowo

Czytaj również:

“Apelujcie do ludzi, niech siedzą w domach, jak im życie miłe”. Leśniczy o sytuacji w Tatrach
TPN zamieścił w mediach społecznościowych poruszający apel leśniczego. Mundurowy prosi, by w związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi nie wyruszać w góry. W sobotę po południu Tatrzański Park Narodowy zamieścił w mediach społecznościowych apel leśniczego Grzegorza Bryniarskiego. Mundu…
TOPR nie miało innego wyjścia. Chodzi o bezpieczeństwo turystów
– Na wniosek TOPR z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego, cały obszar Tatr Polskich zostaje zamknięty do
Przez śnieg pociąg utknął na torach. Konieczna była ewakuacja pasażerów
Pociąg osobowy z pasażerami utknął na trasie do Zakopanego w miejscowości Biały Dunajec. Przyczyną niemożliwości kontynuowania jazdy okazały się przewrócone
Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka