środa, 11 sierpnia 2021 06:05

Zielonki. Nowa szkoła już jest. Szykuje się kolejna inwestycja – z myślą o najmłodszych

Autor Aleksandra Tokarz
Zielonki. Nowa szkoła już jest. Szykuje się kolejna inwestycja – z myślą o najmłodszych

Wojewoda małopolski wydał decyzję umożliwiającą rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 794 w Przybysławicach w gminie Zielonki. To właśnie w pobliżu tej drogi trwają ostatnie prace nad powstaniem nowoczesnego zespołu szkolno-przedszkolnego.

Bezpieczeństwo najmłodszych, uczęszczających do nowej szkoły - to główne założenie planowanej przebudowy drogi. Nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne mają w tym przypadku szczególne znaczenie. Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, co umożliwia inwestorowi niezwłocznie przystąpienie do prac.

Inwestycja pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 794 na odc. ref. 200 od km: 1+105.38 do km: 1+292.17 w miejscowości Przybysławice, gmina Zielonki, powiat krakowski, województwo małopolskie” realizowana jest przez Wójta Gminy Zielonki w porozumieniu z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Tymczasem zespół szkolno-przedszkolny jest już niemal gotowy. Na jego budowę gmina Zielonki otrzymała w 2020 roku z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł.

Szkoła w Przybysławicach to przykład inwestycji, która była realizowana mimo trwającej pandemii. Tempo prac nie zwolniło ani na chwilę. Założeniem projektu było zaprojektowanie i wybudowanie nowej placówki oświatowej w północnej części gminy Zielonki dla obwodu Korzkiew. W szkole będzie 18 klas lekcyjnych, a także m.in. sala komputerowa, biblioteka z mediateką, świetlica i aula szkolna. Skrzydło przedszkolne pomieści 4 sale, jadalnię i m.in. pokój indywidualnej pracy z dzieckiem. W obiekcie znajdzie się także strefa sportowa z basenem, salą gimnastyczną i ścianka wspinaczkowa.

Szkoła będzie w pełni przystosowana do potrzeb uczniów i osób niepełnosprawnych. Pomieści 450 dzieci zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Budynek będzie miał powierzchnię użytkową 3,6 tys. m2.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje