czwartek, 22 czerwca 2023 05:27

Zmiana organizacji ruchu na Kazimierzu. Co trzeba wiedzieć?

Autor Mirosław Haładyj
Zmiana organizacji ruchu na Kazimierzu. Co trzeba wiedzieć?

Od 28 czerwca będziemy inaczej jeździć przez jedno z najważniejszych miejsc Kazimierza – skrzyżowanie u zbiegu ulic Bocheńskiej, Bonifraterskiej, Mostowej i placu Wolnica. Od tego dnia nie będzie już można przejeżdżać samochodem z placu prosto w ulicę Mostową. Łatwiej za to będzie poruszać się tam rowerem czy pieszo, ponieważ zmniejszy się liczba aut.

Tego lata plac Wolnica i jego okolice przejdą sporą metamorfozę. Zmiany mają sprawić, że miejsce to stanie jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, a także turystów. Przy dawnym ratuszu kazimierskim staną nowe ławki, będzie instalacja artystyczna z funkcją zabawy i odpoczynku. Pojawi się też więcej zieleni.

Jeszcze większe zmiany zajdą u zbiegu ulic Bocheńskiej, Mostowej i Bonifraterskiej. W miejscu dziś istniejącego nieatrakcyjnego asfaltowego placu pojawi się skwer z zielenią. Przestrzeń tę określi przede wszystkim zieleń w donicach, która utworzy zieloną „wyspę”. Dla miłośników dwóch kołek pojawią się dodatkowe stojaki rowerowe. Ruch samochodowy zostanie ograniczony przez ozdobne słupki i inne elementy małej architektury.

Zgodnie z wolą mieszkańców, wyrażoną podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym w ramach projektu „Klimatyczny kwartał”, obecny przejazd dla samochodów na wprost między placem Wolnica a ulicą Mostową zostanie zamknięty. Na ulicę Mostową będzie można wjechać od ulicy Bonifraterskiej, jadąc łukiem przy skwerze. Na wprost będą mogli jeździć tylko rowerzyści i oczywiście chodzić piesi. Rondo na skrzyżowaniu ulic przy placu Wolnica i Bocheńskiej zostanie zamienione na skrzyżowanie równorzędne.

Wszystko po to, by wyraźnie uspokoić ruch w tym miejscu. Dzięki temu stanie się ono przyjemną zieloną enklawą, gdzie będzie można miło spędzić wolny czas.

Przygotowywane zmiany są kolejnym działaniem miasta na rzecz poprawy jakości życia krakowian.

Informacje o zmianie organizacji ruchu pojawią się na nowym skwerze w dzisiaj, 21 czerwca. Nowe znaki zaczną obowiązywać tydzień później, tj. od 28 czerwca, o godz. 12.00.

Usiąść na nowych ławkach na placu Wolnica powinniśmy już na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też na skwerze obok pojawi się zieleń w donicach.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka