środa, 28 lipca 2021 15:30

Alert dla Małopolski. W nocy silne burze!

Autor Marzena Gitler
Alert dla Małopolski. W nocy silne burze!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od godz. 13.00 do godz. 2.00 w nocy.

Łowcy Burz - małopolskie i śląskie ostrzegli już w południe przed komórkami burzowymi, które formowały się w rejonie Nowego Sącza, Limanowej i Dobczyc: "Niestety znów te same okolice. Burze nie odpuszczają ostatnio regionów Nowy Sącz - Limanowa - Dobczyce W okolicach Nowego Sącza pojawiła się niespodziewana komórka burzowa. Z kamer z Krakowa widać uformowane kowadło chmury burzowej. Dlaczego niespodziewana? Dlatego że żaden model nie widział takiego scenariusza. Więc również tutaj widnieje odpowiedź, z jakiego powodu prognozy są wydawane dla szerszych obszarów zagrożenia" - napisali na Facebooku.

Niestety znów te same okolice❗ Burze nie odpuszczają ostatnio regionów Nowy Sącz - Limanowa - Dobczyce W okolicach...

Opublikowany przez Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie Środa, 28 lipca 2021

Ostrzeżenia było trafne i mieszkańcy regionu w komentarzu do postu wrzucili zdjęcia burzy i ulewy, która przeszła przez Witowice Górne czy Męcinę.

O możliwych silnych burzach poinformowali też Polscy Łowcy Burz: "Niebawem na południu, w centrum i na wschodzie Polski zaczną rozwijać się burze, które miejscami mogą przynosić gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Największe ryzyko wystąpienia silnych burz prognozujemy m.in. w woj. świętokrzyskim, lubelskim i częściowo w podkarpackim oraz mazowieckim, gdzie zostaje wydany stopień 2. zagrożenia. W pozostałej części kraju objętej stopniem 1. zagrożenia ryzyko wystąpienia silnych zjawisk będzie mniejsze. Głównym zagrożeniem podczas burz będą bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia (do 40-60 mm z jednego układu burzowego), silne porywy wiatru (o prędkości do ok. 90 km/h, a w kilku przypadkach więcej) oraz duży grad, do 3-5 cm w średnicy. Nie można wykluczyć również rozwoju 1-2 trąb powietrznych. Burze, zwłaszcza we wschodniej części kraju, mogą trwać do późnych godzin nocnych, a nawet do godzin porannych (...)".

Niebawem na południu, w centrum i na wschodzie Polski zaczną rozwijać się burze, które miejscami mogą przynosić...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Środa, 28 lipca 2021
burze mapa ostrzeżenia Małopolska Polska
Sytuacja meteorologiczna nad Polską - możliwe silne burze - graf. Polscy Łowcy Burz

Jak informują synoptycy z Krakowa, w rejonie do godz. 2.00 w nocy prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu – od 30 do 40 mm, a także porywy wiatru – do 100 km/h. Miejscami może się pojawić grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

fot: Izabela Burdacka / Fb. Łowcy Burz - małopolskie i śląskie

Małopolska - najnowsze informacje