czwartek, 4 sierpnia 2022 11:04

"Jakbym miał broń, to bym was zastrzelił...". Atak na Ukrainki na Plantach

Autor Katarzyna Jamróz
"Jakbym miał broń, to bym was zastrzelił...". Atak na Ukrainki na Plantach

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na swoim profilu na Facebooku opublikował wstrząsającą historię napaści, która miała miejsce na Plantach. Agresywny mężczyzna zaatakował dwie kobiety narodowości ukraińskiej, matkę i córkę.

Do zdarzenia doszło w czwartek (7 lipca), ok. godziny 21:25 na Plantach, w okolicach ul. Pijarskiej.

"Krakowskie Planty, ciepły lipcowy wieczór. Natalia siedziała z córką Saszą (imiona zmienione) na ławce, gdy podszedł mężczyzna. Polak, ok. 50 lat, najwyraźniej usłyszał jak rozmawiają po ukraińsku.

– A wy dlaczego jesteście w Polsce? - zapytał prosto z mostu.

– Uciekłyśmy przed wojną – odpowiedziała Sasza.

– A wy znacie historię Polski? Wiecie, że Ukraińcy zabijali polskie dzieci? - nakręcał się mężczyzna. Podszedł blisko, zaczął wymachiwać rękami – Z waszego powodu Ruscy uwalniają z więzień bandytów i oni przez was będą przyjeżdżać do Polski!

Ukrainki próbowały wyjaśniać, że przecież one same cierpią z powodu rosyjskiej napaści. To nie jest ich wina. Ale mężczyzna tylko stawał się coraz bardziej agresywny.

– Nienawidzę was wszystkich Ukraińców, trzeba was rozstrzelać, jakbym miał broń, to bym was zastrzelił, ukraińskie kur*y! - wrzeszczał.

Wokół mnóstwo ludzi, ale nikt nie zareagował. Natalia zadzwoniła po policję. Wtedy pojawiła się kobieta, partnerka mężczyzny. Zabrała go siłą, ale na odchodne sama krzyknęła:

– Jesteście brudnymi ukraińskimi kur*ami! I bydłem!

Oboje kręcili się wokół jeszcze przez jakiś czas. Ale zniknęli zanim pojawiła się policja."

– Złożyliśmy w imieniu kobiet zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Przekazaliśmy także lepsze zdjęcia z wizerunkiem sprawców. Jeśli agresorzy nie zostaną zidentyfikowani pokażemy je na naszej stronie. Natomiast jeśli ktoś był świadkiem tego zdarzenia, lub ma jakiekolwiek informacje prosimy o kontakt pod adresem omzrik2gmail.com, lub nr telefonu 572932323. Zapewniamy anonimowość

– informuje ośrodek.

ATAK NA UKRAINKI W KRAKOWIE Krakowskie Planty, ciepły lipcowy wieczór. Natalia siedziała z córką Saszą (imiona...

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Czwartek, 4 sierpnia 2022

Fot. Wikipedia.pl/Edycja własna

Kraków

Kraków - najnowsze informacje