środa, 14 maja 2025 13:28, aktualizacja 9 godzin temu

"Chcemy wsłuchać się w potrzeby mieszkańców". Startuje nowy Małopolski Budżet Obywatelski

Autor Krystian Kwiecień
"Chcemy wsłuchać się w potrzeby mieszkańców". Startuje nowy Małopolski Budżet Obywatelski

Już w czwartek 15 maja startuje ósma edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Jakie projekty i które regiony mogą liczyć na wsparcie? Jak duża kwota jest przewidziana w tym roku?

Na liście będzie łącznie 218 zadań. Czas na wybór projektu to niecały miesiąc, bowiem start zaplanowano na 15 maja, a zakończenie 13 czerwca.

— Dla nas bardzo ważna informacja jest taka, że od pierwszej edycji rośnie ilość osób zainteresowanych osób, które głosują i biorą udział bezpośrednio w projekcie budżetu obywatelskiego, który proponuje samorząd województwa małopolskiego, ale też mój zespół, który nadzoruje i pracuje bezpośrednio z organizacjami pozarządowymi. Chcemy wsłuchać się w potrzeby mieszkańców naszego regionu, większych, mniejszych miejscowości i chcemy, żeby to właśnie projekty były inspirowane przez naszych mieszkańców.

- powiedział podczas briefingu prasowego Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Pierwsza edycja to kwota 6 milionów złotych, więc mowa o dodatkowych dziesięciu milionach do zainwestowania w przeciągu niecałej dekady. Bardzo istotnym aspektem podkreślonym przez marszałka Smółkę jest to, że te projekty, które zostały zgłoszone w poprzednich latach, nie zostały odłożone na półkę i zapomniane.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Kto może głosować? Jak wziąć udział ?

Każdy może zagłosować tradycyjnie w urzędzie w ramach oddanego głosu w urnie, ale także elektronicznie. Jedyne kryterium to ukończenie 16 lat. Nie trzeba być zameldowanym w danym mieście. Hipotetycznie mieszkańcy jednego regionu, mogą głosować na projekty z innej części województwa. Można oddać dwa głosy. Jeden na projekt ogólnowojewódzki, oraz dodatkowy regionalny.

— Stolica regionu jest bardzo istotna, ale również dla nas są ważne również najmniejsze miejscowości, dlatego też nie ograniczamy zadań do miejscowości, do ilości mieszkańców. Niemniej jednak jesteśmy otwarci na to, aby mieszkańcy zgłaszali projekty te, które uważają za najlepsze dla siebie, żeby zachęcali też swoich znajomych, żeby głosy zostały oddane na konkretny projekt.

- dodał w rozmowie z nami marszałek Smółka.

Magdalena Kozińka Kępa z Fundacji Krakowska Siatkówka zaapelowała w imieniu autorów zadania o to, żeby mieszkańcy głosowali internetowo. Ułatwia to później proces weryfikacji poprawności głosów. Dzięki temu jest potrzebna mniejsza ilość osób do zatrudnienia przez urząd. W efekcie czas oczekiwania na wyniki jest krótszy, dzięki czemu zyskują autorzy, jak i mieszkańcy.

Wyniki zwycięskich propozycji mają zostać ogłoszone 7 października, a będą one mogły zostać zrealizowane od początku 2026 roku. Jeżeli są wątpliwości lub pytania, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego służy pomocą pod numerami (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, (12) 12 61 60 524, oraz pod adresem mailowym bo.@umwm.malopolska.pl.

Fot: Krystian Kwiecień / Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka