środa, 11 października 2023 08:37

"Chciał tworzyć sztukę, jakiej nie tworzył nikt inny". Już jutro będą rozmawiać o legendzie ćmielowskiego designu

Autor Mirosław Haładyj
"Chciał tworzyć sztukę, jakiej nie tworzył nikt inny". Już jutro będą rozmawiać o legendzie ćmielowskiego designu

W czwartek (12 października) o godz. 17:30 w Galerii Van Rij (ul. Morsztynowska 1, Kraków) odbędzie się spotkanie z Katarzyną Rij, współautorką biografii „Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa AGORA. Pisarka przybliży sylwetkę wybitnego twórcy i jego działalność artystyczną, a także… kulisy ich wieloletniej przyjaźni i współpracy.

Lubomir Tomaszewski znany jest w Polsce głównie z porcelanowych figurek, które projektował dla legendarnej fabryki w Ćmielowie. Pamięta je wielu z nas. Eleganckie i lekkie, zdobiły polskie mieszkania już w latach 50. i 60. Są produkowane także dzisiaj i wciąż nie wychodzą z mody. Podobny status mają unikalne w skali światowej serwisy do kawy Ina oraz Dorota. To jednak tylko niewielki wycinek twórczości Lubomira Tomaszewskiego.

Mniej znane są natomiast losy i twórczość Tomaszewskiego po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1966 roku. Praca wykładowcy na uczelni artystycznej w Bridgeport dała mu swobodę tworzenia. Za oceanem malował obrazy ogniem i dymem, ale największą sławę przyniosły mu rzeźby w kamieniu, drewnie i metalu. Zdobył w Stanach miano „rzeźbiarza ruchu”.

Już 12 października o godz. 17:30 organizatorzy serdecznie zapraszają do Galerii Van Rij (ul. Morsztynowska 1, Kraków) na spotkanie z Katarzyną Rij, która przybliży sylwetkę wybitnego twórcy i jego działalność artystyczną, a także… ich wieloletnią współpracę i przyjaźń. Tomaszewski i Rij poznali się w 2004 roku. Artysta niewiele później powiedział o Katarzynie Rij: „Jest kimś, kto rozumie moją sztukę”. Te słowa zachęciły ją do napisania biografii artysty Lubomira Tomaszewskiego (wraz z Jerzym Wlazło) zatytułowanej „Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa AGORA.

Co jeszcze ułatwiło Katarzynie Rij znalezienie wspólnego języka z twórcą? Wspólna pasja – projektowanie figurek. Rij jest bowiem nie tylko marszandką, kuratorką wystaw i znawczynią ćmielowskiego designu. Sama zaprojektowała też między innymi barwnego, tęczowego tukana oraz porcelanową figurkę Sayako, z której – jak mówi – jest najbardziej dumna. O twórczości Lubomira Tomaszewskiego i jego wyjątkowym dorobku, a także mniej znanych faktach ze świata ćmielowskiej porcelany, Katarzyna Rij opowie podczas spotkania, które odbędzie się 12 października o godz. 17.30 w Galerii van Rij w Krakowie (ul. Morsztynowska 1).

Wydarzenie będzie także okazją do zaprezentowania „na żywo” najbardziej ikonicznych prac twórcy, a także innych „kultowych” projektów z lat 60. XX wieku, powstałych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Są produkowane do dziś w fabryce AS Ćmielów, a Galeria van Rij jest jedynym miejscem w Krakowie, gdzie na co dzień można podziwiać ich ogromną kolekcję.

KATARZYNA RIJ - marszandka, kuratorka i organizatorka wystaw. Prowadzi galerię sztuki współczesnej van Rij. Przełomowym momentem w jej życiu zawodowym było przygotowanie międzynarodowej ekspozycji obrazów i rzeźb w genewskiem Pałacu Narodów w Szwajcarii w 2014 roku. Wykształcenie z ekonomii oraz historii sztuki pozwala jej łączyć świat biznesu i kreacji artystycznej.

Inf. i foto: materiały prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka