poniedziałek, 13 lutego 2023 15:37

Co za koszmar dwóch seniorek. Straciły 250 tysięcy złotych...

Autor Norbert Kwiatkowski
Co za koszmar dwóch seniorek. Straciły 250 tysięcy złotych...

Oszuści nie mają żadnej litości. Działając metodą na wnuczka uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Dwie seniorki padły ofiarami przestępców, jedna straciła 190 tysięcy złotych, kolejna 60 tysięcy złotych.

7 lutego policjanci z Komisariatu Policji w Zielonkach zostali powiadomieni o oszustwie, którego ofiarą padła starsza kobieta. W godzinach wieczornych, do seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę, informując, że spowodowała wypadek, w którym ucierpiała i jest w stanie krytycznym inna osoba. Następnie telefon przejął jej wspólnik, który podając się za policjanta, poinformował seniorkę, że musi przekazać 200 tysięcy złotych, aby córka nie miała kłopotów i nie trafiła do więzienia.

83-latka wierząc w całą historię, odparła, że obecnie dysponuje 190 tysiącami złotych. Kwota ta zadowoliła oszusta wiec poinformował kobietę, że w niedługim czasie po pieniądze przyjedzie prokurator lub adwokat. Chwilę później, do mieszkania 83-latki zapukał mężczyzna, któremu przekazała gotówkę.

Dwa dni później, w podobny sposób i tą samą metodą oszukana została 81-latka z gminy Liszki. Do seniorki, w godzinach południowych, zadzwoniła rzekoma córka, informując, że potrzebuje dużą sumę pieniędzy, aby uwolnić się od kary więzienia, bo spowodowała wypadek drogowy, w którym zginęła kobieta w ciąży. Seniorka, zgodnie z instrukcją, przekazała 60 tysięcy złotych mężczyźnie, który chwile później się po nie zgłosił.

Obie pokrzywdzone straciły oszczędności życia. Dlatego przypominamy, że ofiarami tego typu oszustów są głównie starsze osoby. Przestępcy wykorzystują ich dobre serce i chęć niesienia pomocy swoim najbliższym, często grają na czas, zmieniają legendy podczas rozmów, a wypytując rozmówców, dostosowują je do informacji od nich uzyskanych, przez co stają się bardziej wiarygodni. Mechanizm działania oszustów działających tą metodą jest taki sam – przekazanie pieniędzy nieznajomemu lub pozostawienie ich w umówionym miejscu. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy.

W żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób i przekazywać obcym osobom pieniędzy, nawet jeśli jesteście przekonani, że została przysłana przez członka waszej rodziny. Zawsze w przypadku otrzymania podobnego telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy, które ma odebrać osoba obca, należy powiadomić POLICJĘ, dzwoniąc na numer 112!

Foto: pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka