wtorek, 18 października 2022 09:47

Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę to dobry pomysł?

Autor Bernard Szwabowski
Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę to dobry pomysł?

Unia Europejska od wielu lat promuje odnawialne źródła energii jako sposób na zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego, a także na polepszenie stanu klimatu. Ich apele są uzasadnione. Zmiany klimatyczne z roku na rok stają się coraz bardziej odczuwalne. Kryzys klimatyczny zaczyna dotykać w sposób zauważalny coraz więcej państw. Do tego dochodzi wizja kończących się źródeł paliwa, na którym opiera się cała współczesna gospodarka. Dlatego coraz większą popularność zyskuje fotowoltaika. Dlaczego?

Dla dobra budżetu

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynków przynosi bardzo wiele korzyści dla jej użytkowników, z czego największą są oszczędności z tytułu wysokości rachunków za energię. Instalacja produkuje wystarczająco dużo prądu, by w pełni pokryć zapotrzebowanie w miesiącach letnich, stąd rachunki za pobieraną energię są zdecydowanie niższe. Koszt samej instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego nie przekracza 20 tys. złotych. Jednak przy inwestycji w fotowoltaikę możemy spodziewać się bardzo atrakcyjnych dotacji oraz ulg podatkowych, które znacznie obniżają koszty takiej instalacji. Dzięki temu, prywatny konsument jest w stanie spłacić fotowoltaikę w ciągu kilku lat, a potem cieszyć się z bardzo taniej lub nawet darmowej energii elektrycznej.

Dla klimatu

Najbardziej długotrwałym w skutkach aspektem zakupu instalacji jest wpływ na klimat całej planety. Taka instalacja pomaga w ograniczeniu dotkliwych skutków ocieplenia się klimatu Ziemi. Dane naukowe jasno wskazują, że nasza emisja CO2 do atmosfery przyczynia się do występujących susz, strat w rolnictwie, gwałtownych ulew czy huraganów, a także kurczących się zasobów wody pitnej. To wszystko w połączeniu generuje już teraz ogromne koszty dla gospodarki. Rosnące ceny są tego najlepszym przykładem. Inwestycja w zieloną przyszłość jest zatem inwestycją w możliwie bezpieczną przyszłość.

W obliczu kryzysu

Fotowoltaika to nie tylko wygoda czy oszczędności dla prywatnych właścicieli, ale także jeden z filarów naszej przyszłości energetycznej. Nie ulega wątpliwościom, że paliw kopalnianych jest coraz mniej, a ich wydobywanie łączy się z bardzo wysokimi kosztami i negatywnymi skutkami dla środowiska naturalnego. To wszystko sprawia, że fotowoltaiką interesują się już nie tylko prywatne osoby, ale większe i mniejsze przedsiębiorstwa. Trend na opieranie swojego bezpieczeństwa energetycznego o odnawialne źródła energii będzie tylko rósł, dlatego warto już teraz zainteresować zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka