środa, 15 maja 2019 09:36

"Fałszywi policjanci" aresztowani

Autor Joanna Frydrych
"Fałszywi policjanci" aresztowani

Do 8 lat pozbawienia wolności grozi czterem mieszkańcom województwa pomorskiego, którzy podając się za funkcjonariuszy Policji prowadzących akcję przeciwko hakerom, wyłudzili niemal 250 tysięcy złotych. Sprawcy zostali tymczasowo aresztowani.

Do przestępstw doszło w lutym 2019 roku na terenie Małopolski (Kraków, Skawina) i Podkarpacia. Sprawcy przyjechali z Wejherowa w jednym celu – wyłudzenia jak największej ilości gotówki. W ciągu miesiąca udało im się oszukać pięć osób, od których podstępem wyciągnęli łącznie niemal 250 tysięcy złotych. Działali według znanego już schematu. Podając się za policjantów, dzwonili do wytypowanych osób, opowiadając zmyśloną historię o rzekomym prowadzeniu przez organy ścigania tajnej akcji wymierzonej przeciwko hakerom, którzy włamują się na prywatne konta i defraudują z nich pieniądze. Jednocześnie informowali, że jedyną możliwością ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym jest przekazanie środków finansowych na przechowanie stróżom prawa. Gdy ofiary były skore do współpracy, oszuści ustalali z nimi miejsce, w którym odbierali gotówkę.

Dzięki szybkim i skoordynowanym czynnościom operacyjnym policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, trzech sprawców zostało zatrzymanych bezpośrednio po przejęciu od pokrzywdzonych pieniędzy – w lutym br. Policjanci zabezpieczyli przy nich ok. 80 tysięcy złotych, które pochodziły z przestępstw. Materiał dowodowy zebrane w sprawie pozwolił na przedstawienie im zarzutów oszustwa. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.
Ustalenia śledczych wskazywały, że w składzie przestępczej grupy znajduje się jeszcze jedna osoba. Krakowscy policjanci namierzyli czwartego z podejrzanych kilka dni temu w jednej z pomorskich miejscowości. 21-latek został zatrzymany i również wobec niego sąd zastosował tymczasowy areszt. Mężczyzna, podobnie jak koledzy odpowie za współudział w wyłudzeniach sięgających kwoty 250 tysięcy złotych. Oszustom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Info: KWP Kraków

Kraków - najnowsze informacje