wtorek, 12 stycznia 2021 14:48

Fundusz kompensacyjny dotyczący szczepień. Znamy szczegóły

Autor Aleksandra Tokarz
Fundusz kompensacyjny dotyczący szczepień. Znamy szczegóły

- Zdecydowaliśmy się w przypadku szczepień na COVID, które budzą emocje, zmienić sposób dochodzenia odszkodowania. Zmiana polega na powołaniu funduszu kompensacyjnego. Procedura ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym i uprościć system – poinformował podczas dzisiejszego briefingu prasowego minister Adam Niedzielski.

Co w przypadku, kiedy po przyjęciu dawki szczepionki na Covid-19 wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne? Minister zdrowia przedstawił dziś zarys funduszu kompensacyjnego, który jest odpowiedzią na to pytanie.

- Do tej pory odszkodowanie ws. NOP odbywało się na zasadach ogólnych. Można było się ubiegać o odszkodowanie w sądzie – mówił Adam Niedzielski. - Zdecydowaliśmy się w przypadku szczepień na COVID, które budzą emocje, zmienić sposób dochodzenia odszkodowania. Zmiana polega na powołaniu funduszu kompensacyjnego, procedura ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym i uprościć system - oświadczył Niedzielski.

W hotelu 300 gości. Właściciel tłumaczył, że to turniej szachowy
Policjanci i kontrolerzy sanepidu w jednym z hoteli we Władysławowie na Pomorzu zastali 300 gości. Właściciel obiektu tłumaczył, że w hotelu rozgrywany jest … turniej szachowy. Faktycznie były tam także osoby, które grały w szachy. W miniony piątek policjanci z Pucka otrzymali zgłoszenie o łamaniu …

Do tej pory w sytuacjach tego typu obowiązywał pozew cywilny, który kierowany był przez pokrzywdzonego do sądu. W ramach funduszu kompensacyjnego ścieżka ta ma być zdecydowanie prostsza. Wnioski składane będą do Rzecznika Praw Pacjenta.

- W ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku będzie wydawana decyzja - mówił rzecznik praw pacjenta.

Aby ubiegać się o wspomnianą rekompensatę trzeba będzie być hospitalizowanym przez minimum 14 dni lub przejść wstrząs anafilaktyczny. Pieniądze mają pochodzić w funduszu covidowego, a rekompensata wynosić ma od 10 tys. do 100 tys. złotych.

Wśród zaszczepionych do tej pory ponad 250 tys. osób pojawiło się 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych. 32 miały charakter łagodny, 4 poważny, a 1 ciężki.

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Małopolska - najnowsze informacje