sobota, 21 maja 2022 15:29

Kraków. Gosek - Popiołek przed Marszem Równości: "Prawa człowieka to nie jest coś, na co możemy czekać"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Gosek - Popiołek przed Marszem Równości: "Prawa człowieka to nie jest coś, na co możemy czekać"

- Nie możemy czekać na równość, nie możemy czekać na walkę z dyskryminacją. To powinno się wydarzyć tu i teraz i o tym w czasie marszów równości w całym kraju przypominamy - apelowała Daria Gosek-Popiołek przed rozpoczęciem dzisiejszego Marszu Równości w Krakowie.

Przed biurem poselskim PiS w Krakowie osoby LGBTQ+, działacze i działaczki Partii Razem i Nowej Lewicy, a także posłanka Gosek-Popiołek opowiedzieli o aktualnej sytuacji społeczności LGBTQ+ w Małopolsce i całym kraju oraz przedstawili swoje pomysły na poprawę tego stanu rzeczy.

Nie możemy czekać na równość

- Dzisiaj mamy szczególne święto, marsz w trakcie którego mówimy, że wolność, równość tolerancja to nieodłączne prawa. Mówimy także o tym, że w Polsce te prawa nie są w pełni realizowane - mówiła na Skwerze Praw Kobiet w Krakowie posłanka Daria Gosek-Popiołek. - Dla mnie jako polityczki i jako sojuszniczki społeczności LGBT od początku było jasne, że prawa człowieka to nie jest coś, na co możemy czekać. W momencie, w którym włączyłam się do polityki, wiedziałam że to powinien być jeden z priorytetów Lewicy. Równość, walka z dyskryminacją, równouprawnienie tęczowych rodzin, młodzieży i osób dorosłych ze społeczności LGBT to jest nasze zadanie. Nie zgadzamy się na taką opowieść, którą bardzo często serwują nam politycy starszego pokolenia, politycy konserwatywni, że to jest coś, na co możemy poczekać. Nie możemy czekać na równość, nie możemy czekać na walkę z dyskryminacją. To powinno się wydarzyć tu i teraz i o tym w czasie marszów równości w całym kraju przypominamy - apelowała.

- Kraków w ostatnich latach pokazał, że ta lokalna droga do otwartości jest możliwa, ale wciąż potrzebujemy systemowych rozwiązań. Marzę o Polsce, o Krakowie i każdym innym mieście i miasteczku, w których nikomu nie przyjdzie do głowy, by dzielić i wykluczać, chociażby tworząc strefy wolne od LGBT - mówiła Magdalena Dropek - działaczka LGBT i Nowej Lewicy, współorganizatorka 18 już krakowskiego Marszu Równości, która przypomniała, że w całej Polsce jest już ponad 20 takich marszów w większych i mniejszych miastach.

Grzegorz Garboliński - wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Małopolsce, działacz Młodej Lewicy przypomniał o niechlubnym miejscu Polski w raporcie opracowanym przez organizację ILGA- Europe, a dotyczącym poziomu równouprawnienia osób LGBTQ+ w poszczególnych krajach. - Polska jest homofobem Europy, za nami są m.in. takie kraje jak Białoruś, Rosja czy Turcja. Rząd PiS od lat wytrwale podąża drogą budowania politycznego poparcia na wskazywaniu publicznego wroga. Widzieliśmy to podczas kampanii prezydenckiej, widzimy to wypowiedziach Ministra Czarnka czy Barbary Nowak - mówił w Krakowie. Garboliński, który jest gejem mówił też o wsłasnym doświadczeniu dyskryminacji. - Z tego powodu w szkole średniej wielokrotnie spotykały mnie szykany i padałem ofiarą przemocy. Przeżyłem to mieszkając w wielkim, prawie milionowym mieście. Jakie doświadczenia muszą mieć osoby nieheteronormatywne w miasteczkach jak Olkusz czy Krzeszowice? - pytał retorycznie.

Dość mowy nienawiści

Ewa Owerczuk działaczka okręgu krakowskiego Partii Razem mówiła o potrzebie zmiany prawa, które obecnie pod pretekstem wolności słowa zezwala na ataki na osoby LGBT+. - Znamy także przypadki, gdy niewątpliwie homofobiczne wypowiedzi są traktowane jako mieszczące się w wolności słowa. Przykładem może być Marsz Równości w Lublinie z 2018 roku, gdzie sąd rejonowy stwierdził, że próba wpływania na homofobiczne wypowiedzi Wojewody Lubelskiego byłaby próbą „zmiany ocen społecznych za pomocą przymusu państwowego”, a „tak zwana mowa nienawiści nie może stanowić knebla wolności słowa - podkreślała.

Przedstawiła także rozwiązania przygotowane przez Partię Razem. - „Przygotowaliśmy Kartę Praw Osób LGBT+, gdzie opowiadamy się za rozszerzeniem stosowania Kodeksu karnego o przestępstwa związane z nawoływaniem do nienawiści na tle tożsamości i orientacji psychoseksualnej. W Sejmie leżą ustawy złożone przez Klub Parlamentarny Lewicy: jedna dotyczy równości małżeńskiej (została stworzona przez organizację Miłość Nie Wyklucza), a druga związków partnerskich. Jestem przekonana, że przyjdzie moment, w którym obie te ustawy wejdą w życie - podsumowała aktywistka.

fot. screen Fb. Daria Gosek - Popiołek

Kraków

Kraków - najnowsze informacje