sobota, 21 maja 2022 09:47

Kraków. Marsz Równości i Młodzież Wszechpolska na ulicach

Autor Marzena Gitler
Kraków. Marsz Równości i Młodzież Wszechpolska na ulicach

Marsz Równości przejdzie dziś ulicami Krakowa. Kontrmanifestację zapowiedziała Młodzież Wszechpolska.

Marsz Równości w Krakowie to już tradycja. Ubiegłoroczny, który po raz pierwszy odbywał się pod patronatem prezydenta, był wyjątkowo liczny. Tym razem też przejdzie ulicami Krakowa. Po raz kolejny nie obejdzie się jednak bez konfrontacji. Kontrmanifestację zapowiedziała Młodzież Wszechpolska.

Jeszcze zanim ruszy Marsz Równości konferencję prasową na temat aktualnej  sytuacji osób LGBT+ w Małopolsce w wymiarze społecznym i politycznym na Skwerze Praw Kobiet przy siedzibie biura PiS (ul. Retoryka 7) zapowiedzieli posłanka Daria Gosek-Popiołek z Razem, Magdalena Dropek - działaczka LGBT i Nowej Lewicy, współorganizatorka krakowskiego Marszu Równości, Grzegorz Garboliński - wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Małopolsce, działacz Młodej Lewicy i Ewa Owerczuk - działaczka okręgu krakowskiego Partii Razem.

Marsz Równości wyruszy w sobotę, 21 maja o godz. 15 sprzed gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie i przejdzie ulicami Piłsudskiego, Straszewskiego, Podwale, Szewską na Rynek Główny i potem Grodzka, św. Idziego pod Wawel, następnie Zwierzyniecką i al. Krasińskiego z powrotem pod Muzeum.

Marsz Równości 2022 w Krakowie - graf. Queerowy Maj

Wydarzenie społeczności LGBT+ i ich przyjaciół po raz drugi honorowym patronatem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Są dwa miejsca, w których możesz być na tym świecie - możesz być tutaj, jak my, albo tam, jak oni. Odważ się nosić się jak klaun, jak chcesz. Zróbmy z tego cyrk, farsę, freakshow. Będzie groteskowo, będzie dziwacznie, będzie niezwykle - będzie po prostu wspaniale" - zachęcają organizatorzy Marszu Równości.

Kontrmanifestację na Rynku Głównym obok Wieży Ratuszowej pod hasłem "Zdelegalizować cyrk LGBT!". zapowiedziała też Młodzież Wszechpolska. Ma rozpocząć się o godz. 16. "Jak co roku ulicami naszego pięknego miasta- Krakowa przejdzie zgraja spod znaku 6-kolorowej tęczy. Dlaczego nazywamy ich cyrkiem? Z prostego powodu - sami przyjęli takie miano: "Są dwa miejsca, w których możesz być na tym świecie - możesz być tutaj, jak my, albo tam, jak oni. Odważ się nosić się jak klaun, jak chcesz Zróbmy z tego cyrk, farsę, freakshow
Będzie groteskowo, będzie dziwacznie, będzie niezwykle - będzie po prostu wspaniale " - to opis ich wydarzenia. Dlatego mówimy zdecydowanie: zdelegalizować cyrk LGBT! Zgadzasz się? Przyjdź na pikietę już w najbliższą sobotę. Przewidujemy sporo atrakcji!" - zapowiedzieli.

fot. Fb. Młodzież Wszechpolska - Kraków i Fb. Queerowy Maj

Kraków

Kraków - najnowsze informacje