piątek, 8 stycznia 2021 07:47

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Na końcową aranżacje pomieszczeń składa się wiele drobnych elementów – wśród nich nie można pominąć listew przypodłogowych. Mają nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną i mogą znacząco wpłynąć na charakter pomieszczenia. Duży wybór dostępnych wariantów skłania do postawienia pytania, jak wybrać listy przypodłogowe?

1. Z czego wykonane są listwy przypodłogowe?

2. Wysokość i grubość listew przypodłogowych

3. Jak wybrać listwy przypodłogowe dopasowane do wnętrza?

Trudno wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z listew przypodłogowych. Jest to element, który często nie wybija się na pierwszy plan, ale bez niego podłoga będzie wyglądała na niewykończoną. Możemy dobrać je, kierując się różnymi czynnikami i dowolnie dopasować do wnętrza.

1. Z czego wykonane są listwy przypodłogowe?

Dobierając listwy przypodłogowe, możemy korzystać z wielu materiałów, które pozwolą uzyskać oczekiwany efekt wizualny i dopasować wykończenie do rodzaju podłogi. Drewniane parkiety najlepiej będą współgrać z listwami wykonanymi z litego drewna lub kompozytu drzewnego MDF, które mogą następnie zostać pomalowane lub polakierowane. W innych przypadkach do dyspozycji mamy listwy z metalu i aluminium o nowoczesnym charakterze lub bardzo uniwersalne produkty wykonane z poliuretanu.

2. Wysokość i grubość listew przypodłogowych

Wielkość listew przypodłogowych może uczynić z nich wyrazisty element dopełniający aranżację lub jedynie subtelne wykończenie podłogi. Najczęściej wybierane są modele z przedziału 8-12 cm. Wyższe cokoły lepiej będą prezentować się w przestronnych wnętrzach – w niewielkiej przestrzeni mogłyby okazać się zbyt wyraziste i optycznie ją pomniejszać. Grubość listew przypodłogowych zwykle dobierana jest ze względu na szerokość szczeliny między ścianą a podłogą. Aby ją zakryć, można wybierać pomiędzy grubością 12, 14 lub 16 mm.

3. Jak wybrać listwy przypodłogowe dopasowane do wnętrza?

Planując zakup listew przypodłogowych, musimy zwrócić uwagę na ich dopasowanie do typu pomieszczenia, w którym się znajdą, koloru i rodzaju podłogi, a najlepiej również do odcienia ścian. Wszystko to zaważy na spójności końcowego efektu. Najbardziej uniwersalnym i bezpiecznym wyborem są listwy idealnie współgrające z podłogą, ponieważ optycznie powiększą jej powierzchnię. Popularnością cieszą się również modele lakierowane na biało, gdyż dobrze komponują się niemal z każdym rodzajem podłogi i wykończenia ścian. Zwolennicy stylu klasycznego chętnie wybierają listwy przypodłogowe z ozdobionymi profilami, które dodają wnętrzom elegancji.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje