wtorek, 18 sierpnia 2020 08:20

Jak zaprojektować małą łazienkę w bloku bez okna?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zaprojektować małą łazienkę w bloku bez okna?

Wnętrze bez okna kojarzy nam się z przestrzenią ciemną i ponurą. Większość mieszkań w blokach ma jednak łazienkę bez okna, która wcale nie musi przypominać jaskini bez dostępu do światła. Takie pomieszczenie, szczególnie małe, wymaga jednak rozjaśnienia. Musimy więc wybrać takie kolory i struktury, które spowodują, że łazienka będzie wydawała się większa, przestronniejsza i jaśniejsza. Dlatego powinny w niej pojawić się jasne barwy, połyskujące powierzchnie oraz pełne blasku dodatki.

Jasno, ale eksperymentalnie

Jasne kolory kojarzymy ze sterylnością i chłodem, szczególnie charakterystyczną dla łazienki biel. Im jest jej więcej, tym wnętrze jest mniej przytulne. Nie musimy jednak ograniczać się tylko do jednego koloru, a nawet możemy całkiem zrezygnować z bieli. Ściany pokrywamy wielkoformatowymi płytkami w kolorze jasnego kamienia, kości słoniowej lub mysiej szarości. Jedną ze ścian traktujemy jako tą, która ma zdecydowanie rozświetlić pomieszczenie. Na niej mogą pojawić się inne płytki, np. w kolorze połyskującego złota lub miedzi. Będą nie tylko ciekawym akcentem w małej łazience, ale również zdecydowanie rozjaśnią wnętrze. Mają one bowiem zdolność do odbijania światła, przez co jest go w małej łazience więcej. Na podłodze również niech pojawią się jasne kolory, chociaż równie dobrze, jako element ocieplający stylizację, sprawdzą się płytki łazienkowe w kolorze drewna o wybarwieniu bielonego dębu lub jasnej olchy.

Wieloźródłowe oświetlenie

W każdej łazience, niezależnie od tego, czy jest w niej okno czy nie, powinno pojawić się więcej niż jedno źródło światła. W tym przypadku im będzie go więcej, tym lepiej. Zamiast jednego głównego światła na suficie montujemy podtynkowe oczka umieszczone na całej jego powierzchni. W małej łazience wystarczy ok. 5 takich punktów. Warto jest zastosować podwójny włącznik, aby móc skorzystać np. z 3, 2 lub wszystkich 5 punktów w zależności od aktualnych potrzeb. Ponadto przy lustrze powinny zawisnąć kinkiety, jeden nad lustrem lub dwa po bokach. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie listwy LED przy wannie, wanna stanie się źródłem światła dekoracyjnego. Takie oświetlenie stworzy klimatyczny nastrój podczas relaksującej kąpieli.

Dużo miejsca do przechowywania

Jednym z większych problemów małej łazienki jest niewielka przestrzeń do przechowywania. Nie mając okna, mamy jednocześnie większą powierzchnię ścian, dobrze sprawdzą się więc szafki wiszące, które pomieszczą jeszcze więcej kosmetyków i środków czystości. Dodatkowo zamiast umywalki na postumencie wybieramy umywalkę nablatową z szafką, gdzie znajdzie się miejsce na najpotrzebniejsze kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji. Obudowując wannę, pamiętaj, że możesz skorzystać ze specjalnego panelu do obudowy wyposażonego w praktyczne, zamykane szafki. Potraktuj brak okna jako zaletę, koncentrując się na maksymalnym wykorzystaniu wolnej przestrzeni.

Okno to jedyne źródło naturalnego światła w mieszkaniu. W łazience często go brakuje. W takim przypadku musimy zadbać o odpowiednie doświetlenie i rozjaśnienie wnętrza.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka