środa, 6 listopada 2024 09:14, aktualizacja miesiąc temu

Jak zostać ratownikiem wodnym w WOPR? Wymagania i obowiązki

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zostać ratownikiem wodnym w WOPR? Wymagania i obowiązki

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją zrzeszającą wykwalifikowanych ratowników. Praca w tym obszarze zawodowym to wymagające i odpowiedzialne zajęcie, które daje dużą satysfakcję i pozwala zdobyć doświadczenie w działaniu w sytuacjach kryzysowych. Trzeba odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami, spełniać określone wymagania i uzyskać niezbędne uprawnienia, by zasilić zespół WOPR. Sprawdź, jakie zadania wykonują ratownicy wodni, jak przebiega rekrutacja w tym stowarzyszeniu i dowiedz się więcej na temat pracy w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Czym jest WOPR? Jakie obowiązki mają ratownicy?

WOPR jest ogólnokrajowym specjalistycznym stowarzyszeniem, którego misję stanowi ochrona zdrowia i życia ludzi zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na wodach otwartych. Choć zawód ratownika wodnego bardzo często kojarzony jest z pełnieniem obowiązków na plażach w sezonie letnim lub na basenach, członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego stoją na straży bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą niezależnie od pory roku.Organizacja musi utrzymywać stałe dyżury również w święta i w nocy.

Pracownicy WOPR przyjmują zgłoszenia o zagrożeniach lub wypadkach na obszarach wodnych. Do ich zadań należy:

  • dotarcie na miejsce wypadku przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym,
  • zabezpieczanie miejsca wypadku, koordynowanie działań ratowniczych i współpraca z innymi służbami,
  • transport osób narażonych na niebezpieczeństwo lub osób, które uległy wypadkowi,
  • monitorowanie akwenów i zapewnianie profilaktycznych patroli, przekazywanie informacji dotyczących zagrożeń odpowiednim jednostkom,
  • udział w akcjach poszukiwawczych,
  • dokumentowanie swoich działań,
  • kontrolowanie kąpielisk i wystawianie zaświadczeń dotyczących bezpieczeństwa,
  • prowadzenie działań prewencyjnych oraz edukacyjnych.

Rolą WOPR jest także przeprowadzanie kursów dla ratowników, ratowników wodnych i instruktorów, a także przewodników psów ratowniczych.

wodne pogotowie

Rekrutacja WOPR – jak przebiega?

Żeby zostać ratownikiem wodnym trzeba mieć ukończone 18 lat, umieć dobrze pływać i odznaczać się dobrym zdrowiem i odpowiednią kondycją fizyczną – potrzebne jest posiadanie aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do wykonywania zawodu. Niezbędne jest także ukończenie kursu ratownika wodnego obejmującego minimum 63 godziny zajęć teoretycznych i praktycznych z technik ratownictwa wodnego, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz obsługi sprzętu ratowniczego. Szkolenie może być podzielone na trzy etapy. Zakończone jest egzaminem z teorii i umiejętności praktycznych.

Osoby, które interesują się rekrutacją do WOPR, mogą także postarać się o zdobycie dodatkowych certyfikatów, jak np. patent motorowodny czy uprawnienia płetwonurka. Powinny też postarać się o członkostwo w WOPR, w tym celu należy przesłać podanie do miejscowej jednostki. Czasem wymagane jest też odbycie stażu. Aplikując na stanowisko, należy się spodziewać rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której oceniane są warunki psychofizyczne kandydata oraz jego motywacja do objęcia tego stanowiska. Przeprowadzane są też testy sprawnościowe.

WOPR poza kursem dla ratowników wodnych prowadzi też szkolenia specjalistyczne z ratownictwa lodowego, skuterowego, a także szkolenia instruktorskie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekrutacji WOPR, obowiązków, wymagań i specyfiki pracy ratowników wodnych, wejdź na stronę GoWork.pl.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka