poniedziałek, 9 stycznia 2023 16:58

Kiedy niedziele handlowe w 2023 r.? Pierwsza już niedługo

Autor Tomasz Stępień
Kiedy niedziele handlowe w 2023 r.? Pierwsza już niedługo

Miłośnicy niedzielnych i świątecznych zakupów z pewnością nie będą usatysfakcjonowani. W 2023 roku jest tylko 7 dni handlowych. A właściwie 6 i pół.

Skąd ta połówka? Wszystko przez układ kalendarza – w przyszłym roku Wigilia wypadnie w niedzielę. I będzie to niedziela handlowa. A to oznacza, że chociaż sklepy zostaną otwarte 24 grudnia, będą miały krótsze godziny otwarcia. Zgodnie z przepisami handel po godzinie 14:00 w Wigilię jest zabroniony.

W które niedziele będziemy mogli zrobić zakupy w 2023 roku?

  • 29 stycznia 2023 r.
  • 2 kwietnia 2023 r.
  • 30 kwietnia 2023 r.
  • 25 czerwca 2023 r.
  • 27 sierpnia 2023 r.
  • 17 grudnia 2023 r.
  • 24 grudnia 2023 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 października 2021 r. ograniczenie handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni nie obowiązuje m.in.: na stacjach paliw płynnych; w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami; w aptekach i punktach aptecznych; w zakładach leczniczych dla zwierząt; w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami; w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych; w placówkach handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej, w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich; w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku; w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych; w placówkach handlowych w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych; w sklepach internetowych i na platformach internetowych; w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek; w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi; w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

Małopolska - najnowsze informacje