środa, 1 lipca 2020 09:24

Konina. Zarażona kobieta zasłabła w kościele. Będzie więcej zakażonych?

Autor Marzena Gitler
Konina. Zarażona kobieta zasłabła w kościele. Będzie więcej zakażonych?

Starsza kobieta zasłabła na porannej mszy w kościel św. Stanisława BM w Koninie (gm. Niedźwiedź, powiat limanowski). Pogotowie zabrało ją do limanowskiego szpitala na SOR. Tam okazało sie, że jest zarażona koronawirusem. Limanowski sanepid wydał komunikat, w którym apeluje do duchownych i mieszkańców o większą ostrożność i przestrzeganie zaleceń epidemicznych.

Koronawirusa wykryto podczas wykonanego w szpitalu testu. W poniedziałek zarażona mieszkanka Koniny trafiła do do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Krakowie. Jej bliscy oraz pracownicy limanowskiego szpitala, którzy mieli z nią kontakt i ich rodziny zostali objęci kwarantanną domową.

Jak ustalili inspektorzy sanitarni z Limanowej w kościele kobieta nie przystępowała do spowiedzi czy Komunii św., a w ławce siedziała w dwiema osobami z najbliższej rodziny. Nie było więc konieczności objęcia kwarantanną większej liczby osób i duchownych z Koniny. Parafia w kościele przeprowadziła dezynfekcję.

Limanowski Sanepid wydał komunikat, w którym apeluje do duchownych i mieszkańców o większą uważność i zachowanie wszystkich zasad zalecanych podzcas epidemii:

W związku z wydarzeniem, jakie miało miejsce w dniu 28 czerwca 2020 r. w Kościele Parafialnym w Koninie oraz możliwym narażeniem na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2  uczestników mszy św. o godz. 8.00

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej  prosi  duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności, przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. W trosce o swój stan zdrowia i naszych bliskich (rodzina, przyjaciele) zachowujmy wszelkie zasady higieny, z systematycznym myciem rąk na czele.

Jeżeli w ciągu 14 dni   samoobserwacji wystąpią jakieś niepokojące  objawy, w tym gorączka powyżej 380C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz  telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,  gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania.

Bliski kontakt z innymi osobami wiąże się z ryzykiem przenoszenia koronawirusa. Właśnie dlatego podczas witania się należy zrezygnować z podawania dłoni, a także ściskania się i całowania. Powitania sprzyjają transmisji koronawirusa nie tylko w przypadku kontaktu z osobami mającymi objawy ze strony układu oddechowego. Również osoby pozornie zdrowe mogą być nosicielami koronawirusa i przechodzić infekcję bezobjawowo.

Tel do kontaktu : 18 337 21 01 ; 18 337 24 31; 18 337 24 33 ;

666 909 124; 790 385 968

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Limanowej

mgr Renata Tokarska

foto: solectwokonina.pl

O sytuacji w powiecie limanowskim pisaliśmy wcześniej tu:

Nowe ognisko na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie, 16 kolejnych zakażonych, również w powiecie gorlickim
Gdy Sądecczyzna już zaczęła się cieszyć z braku nowych zakażeń w ognisku w Muszynce i Tyliczu, wybuchła nowa bomba epidemiologiczna. Zakażonych jest już w sumie 37 osób w regionie, a 441 na kwarantannie. A to dopiero początek. Przybywa też zakażeń w powiecie limanowskim i Krakowie, a do powiatów z k…

Według dzisiejszego komunikatu Sanepidu w powiecie limanowksim aktualnie zarażonych jest już 17 osob.

K O M U N I K A T

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Limanowej dotyczący koronawirusa SARS-CoV-2 z dnia 1 lipca 2020 roku, godzina 09:00

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej  informuje, że do dnia 1 lipca 2020 roku, godz. 09:00 wśród mieszkańców powiatu limanowskiego:

1. Potwierdzono 3 przypadki wystąpienia choroby COVID-19 - zgon z powodu COVID-19

2. Potwierdzono 121 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w tym :

- ogółem 18 osób hospitalizowanych na oddziale zakaźnym  - z tego aktualnie hospitalizowanych - 8 osób

- 103 osób z wynikiem dodatnim  w kierunku SARS-CoV-2, w tym 9 osób w izolacji domowej

- 104 osób wyleczonych

3. Poddano kwarantannie 101 osób :

- kwarantanna domowa na podstawie decyzji PPIS – 70

- kwarantanna instytucjonalna – 0

- kwarantanna domowa – graniczna - 31

4. Liczba zleconych badań - 766

5. Liczba osób z wynikiem  dodatnim - 124

Limanowa - najnowsze informacje