piątek, 20 marca 2020 22:29

Koronawirus. Nadleśnictwa wprowadzają zakaz wstępu do lasu! [AKTUALIZACJA]

Autor Marzena Gitler
Koronawirus. Nadleśnictwa wprowadzają zakaz wstępu do lasu! [AKTUALIZACJA]

Nadleśnictwa należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wprowadziły zakaz wejścia do lasu. Ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Taki komunikat można przeczytać już na stronach blisko 20 Nadleśnictw w całej Polsce. Gdzie szukać informacji o zamkniętych obszarach leśnych?

Na stronach internetowych Nadleśnictw pojawiły się dziś wieczorem komunikaty o zakazie wstępu do lasu. Został on umieszczony m.in. na stronie Nadleśnictwa Brzesko, które jest jednym z szesnastu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Nadleśnictwo Brzesko jest położone na terenie powiatu bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego i wielickiego, na terenie miast: Brzesko, Bochnia, Nowy Wiśnicz i Czchów. Swym zasięgiem obejmuje piętnaście gmin.

Zakaz wstępu do lasów wprowadziło też Nadleśnictwo Limanowa, Miechów, Łosie i Myślenice.

W pobliżu Krakowa zakaz obejmuje m.in obszar Dolinek Krakowskich i Las Wolski.  

Zakaz, ale tylko do końca marca, wprowadziło też Nadleśnictwo Niepołomice.

#Komunikat Tak jak i w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Niepołomice wprowadziło zakaz wstępu...

Gepostet von Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe am Freitag, 20. März 2020

Od dziś zakaz obowiązuje też w Nadleśnictwie Piwniczna.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna informuje, że w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego od dnia 20.03.2020 r. do...

Gepostet von Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe am Freitag, 20. März 2020

Komunikat o wprowadzeniu zakazu pojawił się też na stronie Nadleśnictwa Nowy Targ.

W związku z wprowadzeniem  w Polsce stanu epidemii oraz odpowiadając na apel Premiera Rzeczypospolitej Polski i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć szlaki i parkingi leśne na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ. Osoby na leśnych duktach pojawiające się tylko w celach rekreacyjnych i turystycznych często tworzą grupy wycieczkowe, spotykają się na parkingach leśnych a to stanowi wysokie ryzyko przenoszenia koronawirusa - czytamy w uzasadnieniu, decyzji, którą wydał Nadleśniczy Roman Latoń.

Co ciekawe, na stronach niektórych Nadleśnictw do tej pory jest informacja o tym, jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii. Teraz będzie to już zabronione. Zakaz nie został też wprowadzonych w lasach w zarządzie RDLP w Katowicach, które m.in rówanież leżą na terenie województw małopolskiego.

AKTUALIZACJA:

W południowej Polsce zakaz wstępu do lasu wprowadziły również Nadleśnictwa: Nawojowa, Krzeszowice, oraz Dębica w woj podkarpackim. W całym kraju aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 19 z 430 nadleśnictw. (stan na: 22 marca).

Które nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu można sprawdzić na: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

zobacz też:

Stan epidemii w Polsce. Co to oznacza?
Na wieczornej konferencji prasowej Premiar Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Jakie teraz będzie wyglądało nasze życie, praca, nauka? Czym różni się stan zagrożenia epidemicznego od stanu epidemii? Ministrowie zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji podpisali r…
koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje