poniedziałek, 8 marca 2021 13:08

Krynickie sanatoria wkrótce znów przeżyją oblężenie?

Autor Aleksandra Tokarz
Krynickie sanatoria wkrótce znów przeżyją oblężenie?

Od 15 marca 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby, które będą z nich korzystać muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

- Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do sanatorium konieczne jest wykonanie testu. O jego zleceniu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny – informuje Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Taki test jest bezpłatny. Aby go zrobić należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.

Co z budową skateparku i pumptracku w Starym Sączu?
O budowie skateparku i rowerowego pumptracku w Starym Sączu mówiło się od pewnego czasu. Sprawa nabrała rozpędu, gdy pojawiły się pieniądze z tarczy dla gmin górskich. Wiadomo już, że obiekty nie powstaną przy stawach, tak jak do tej pory planowano.

- Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim sanatorium nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które są w kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, żeby przekazać do ośrodka rehabilitacyjnego zmianę numeru telefonu – dodaje rzeczniczka.

Sanatoria i uzdrowiska są zamknięte od 24 października. To właśnie zamknięcie tych miejsc w dużym stopniu wpłynęło na sytuację w Krynicy-Zdroju. Miasto, które żyje z turystów i kuracjuszy, przez pewien czas cierpiało na całkowity brak odwiedzających. Wszystko za sprawą zamkniętych wyciągów narciarskich i hoteli. Wraz z ich otwarciem sytuacja lekko się poprawiła. Jak będzie w przypadku sanatoriów? Tego dowiemy się zapewne już wkrótce.

fot. Sanatorium Lwigród

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje