czwartek, 21 lutego 2019 09:15

Len – skarbnica zdrowia i urody

Autor Beata Mazurek
Len – skarbnica zdrowia i urody

Pochodzi z Bliskiego Wschodu, liczy sobie kilka tysięcy lat, występuje w niemal dwustu odmianach, kolory, jakie się z nim kojarzą to piękny błękit i nie mniej piękne złoto. Z jednej strony wszystkim znany – z drugiej wciąż nie do końca odkryty. Len.

Bez zbędnej przesady można powiedzieć, że len przeżywa właśnie swój renesans, choć nigdy o nim nie zapomniano, to jednak jego niezwykłe właściwości zdrowotne doceniane są szczególnie w ostatnich latach, kiedy zaczynamy znów doceniać prawdziwe dary natury.

Len najczęściej kojarzy się z siemieniem, już wiele wieków temu gościł jednak na polskich stołach w innej postaci – jako olej – tłoczony przy użyciu domowych technik.

Z pewnością olej lniany nie będzie obecnie tak popularny jak olej rzepakowy, słonecznikowy czy ryżowy, ale nic w tym dziwnego. Olej lniany powinien pełnić w codziennym żywieniu zupełnie inną rolą niż wyżej wspomniane.

Olej lniany tłoczony jest na zimno i spożywany powinien być również z zachowaniem niskiej temperatury – tylko wtedy jego drogocenne składniki nie znikną i tylko wtedy będzie zdrowy. Oleju lnianego nie wolno podgrzewać do wysokich temperatur. Sprawdzi się natomiast jako dodatek do sałat, past kanapkowych, zup.

Smak oleju nie każdego może przekonywać – jest lekko cierpki, czasem gorzkawy, niektórzy wyczuwają w nim orzechową nutę. Kolor (złoty) i konsystencja oleju są zdecydowanie bardziej przyjazne – podobnie jak jego skład, który zachęci każdego, kto chce prawidłowo się odżywiać. Olej lniany sprawdzi się też w kosmetyce (świetnie odżywia i natłuszcza – poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów – stąd też często stosowany jest w produktach kosmetycznych).

Prozdrowotne właściwości oleju lnianego

  • Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe w bardzo dobrych proporcjach (kwasy Omega-3, Omega-6, pozwalające utrzymać właściwy poziom cholesterolu, konieczne do zachowania w zdrowiu układu krążenia)
  • Występujący w oleju lnianym kwas alfa-linolenowy jest podstawowym składnikiem kwasu DHA, który zapewnia sprawną pracę mózgu (olej zalecany jest więc m.in. w profilaktyce choroby Alzheimera)
  • Fitohormony (lignany) zawarte w oleju wpływają korzystnie na perystaltykę jelit i na cały przewód pokarmowy, efektem tego jest sprawniejsza przemiana materii i co za tym idzie również szybsze gubienie nadprogramowych kilogramów
  • Olej lniany to świetny kosmetyk zawierający naturalną witaminę E – tzw. źródło młodości, bardzo dobry antyoksydant, wspaniale odżywia skórę od wewnątrz i z zewnątrz, tworząc ochronny filtr lipidowy, zapewniając przy tym ochronę przed promieniami UV.

Uwaga! Olej należy przechowywać w ciemnych butelkach, z dala od źródeł światła, w niskiej temperaturze (optymalnie 7 – 10 stopni). Po otwarciu trzymać w lodówce.

BE ACTIVE - najnowsze informacje