wtorek, 11 sierpnia 2020 11:34

Limanowa osiągnęła wynik „żółtej strefy”. Co to oznacza?

Autor Aleksandra Tokarz
Limanowa osiągnęła wynik „żółtej strefy”. Co to oznacza?

Kolejnych 18 przypadków zakażeń koronawirusem odnotowano dzisiaj na Limanowszczyźnie. Od początku pandemii na terenie powiatu zachorowało 301 osób. Jest to wynik, który klasyfikuje powiat limanowski do „żółtej strefy”.

Wskaźnik żółtej strefy przeliczany jest na 10 tys. mieszkańców. Powiaty, w których znajdzie się on w przedziale od 6 do 12 zakażeń na 10 000 mieszkańców w ciągu dwóch tygodni, oznaczone zostaną kolorem żółtym. Te, w których przekroczy liczbę 12 – kolorem czerwonym.

Minimum dla powiatu limanowskiego wynosi tym samym 79 osób, które zachorują w przeciągu 14 dni. W ostatnich dwóch tygodniach liczba nowych zakażeń wynosi tam 88. Czy to oznacza, że gdy Ministerstwo Zdrowia poda nowe informacje na temat kolorów poszczególnych powiatów, Limanowa zmieni się z zielonego na żółty, a co za tym idzie, wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia?

Jak informuje portal limanowa.in część osób, u których wykryto koronawirusa, to pracownicy nowosądeckich zakładów pracy, w których wykonywane były w ostatnim czasie badania przesiewowe. Są to jednak mieszkańcy powiatu limanowskiego.

Fakt ten potwierdziła Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, która wydała dziś następujący komunikat:

W dniu wczorajszym pracownicy nowosądeckich zakładów pracy z dodatnimi wynikami badań przesiewowych zostali wykazani zgodnie z miejscem lokalizacji zakładu pracy i poboru prób przez powiat nowosądecki, natomiast w dniu dzisiejszym zgodnie z miejscem zamieszkania tych osób.

Zakażenia koronawirusem w powiecie limanowskim w ciągu ostatnich 2 tyg.:

Mieszkańcy żółtych powiatów zobowiązani są do zachowywania 1,5 metra odstępu w przestrzeni publicznej, ale nie jest konieczne, w tym przypadku, zakrywanie ust i nosa. Limit gości na weselach i  innych imprezach rodzinnych to 100 osób. W kościołach obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. W przypadków takich imprez jak targi, wystawy czy kongresy, limit to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych.

foto ilustracyjne

Limanowa - najnowsze informacje