piątek, 27 listopada 2020 10:42

Mieszkańców Skawiny czeka zwiększenie podatku od nieruchomości?

Autor Aleksandra Tokarz
Mieszkańców Skawiny czeka zwiększenie podatku od nieruchomości?

Czy Skawinie grozi wyższy podatek od nieruchomości? Tą kwestią zajmą się radni. Proponowana kwota wynosi 10% więcej niż dotychczas. Odbyło się już pierwsze czytanie uchwały. Drugie zaplanowano na 9 grudnia.

Dlaczego zaproponowano podniesienie podatku od nieruchomości? Powodów jest kilka.

-W naszej Gminie mimo pandemii wciąż panuje dobra sytuacja na rynku pracy. Bez pracy pozostaje niecałe 1100 osób, co w przeliczeniu na 42 tys. mieszkańców daje stopę bezrobocia na poziomie 2,6%. W naszej Gminie jest ponad 1900 miejsc pracy. Dla porównania w całym kraju stopa bezrobocia wynosi 6,1%, w Małopolsce 5,2%, a w Powiecie Krakowskim 5,1% - informuje Urząd Miasta i Gminy.

Ponad 20% budżetu na 2021 rok zostanie przeznaczona na inwestycje. Dzięki nim w przyszłości powstać mają nowe drogi, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, szkoła czy przedszkola.

-Dofinansowania do wymiany kotłów i pionierskie działania na rzecz poprawy jakości powietrza także kosztują. Od lat decydujemy się tylko i wyłącznie na takie inwestycje, których głównym źródłem finansowania nie jest budżet Gminy, a pozyskiwane dotacje. Nie pokrywają one nigdy w 100% wszystkich kosztów. Każde działania, małe czy duże, wymagają części wydatków ze środków Gminy– dodaje samorząd.

Powiat krakowski: Dwa ogniska koronawirusa. Liczba zakażeń rośnie
Powiat krakowski od dłuższego czasu notuje najwyższe, zaraz po Krakowie, liczby nowych zakażeń w Małopolsce. W tym rejonie potwierdzono dwa ogniska, gdzie zakażonych jest w sumie 57 osób. 3 zmarły. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach i Konarach. Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach [/info…

Podatek od nieruchomości nie był podnoszony od 2013 roku. Podczas sesji Rady Miasta radni toczyli burzliwą dyskusję. Większość z nich zauważyła, że podatki, co prawda powinny być stopniowo zwiększane, ale nie powinno się tego robić w momencie pandemii.

Nowe stawki spowodują wzrost opłat od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie. W przypadku podatku od budynków mieszkalnych opłata będzie wyższa o 7 groszy za metr kwadratowy. Na przykład stawka podatku od nieruchomości za mieszkanie 50m2 w bloku wzrośnie o 3,50 zł rocznie, czyli 0,29 zł miesięcznie. Osoby posiadające dom i działkę o łącznej powierzchni 600 m2 zapłacą 42 zł więcej rocznie, czyli 3,50 zł miesięcznie

10 procentowa podwyżka oznacza zasilenie budżetu Gminy o 2,5 mln zł.

Foto: Marcin Ludwikowski (Wikipedia)

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje