poniedziałek, 23 listopada 2020 11:31

Powiat krakowski: Dwa ogniska koronawirusa. Liczba zakażeń rośnie

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat krakowski: Dwa ogniska koronawirusa. Liczba zakażeń rośnie

Powiat krakowski od dłuższego czasu notuje najwyższe, zaraz po Krakowie, liczby nowych zakażeń w Małopolsce. W tym rejonie potwierdzono dwa ogniska, gdzie zakażonych jest w sumie 57 osób. 3 zmarły. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach i Konarach.

Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach to jednostka samorządowa, przeznaczona dla osób starszych i przewlekle chorych somatycznie. Aktualnie w DPSie przebywa 94 mieszkańców, zatrudnionych jest 65 osób.

W ubiegłym tygodniu wykonane zostały profilaktyczne wymazy na COVID-19 dla wszystkich mieszkańców i wszystkich pracowników. Wyniki testów ujawniły 11 zakażeń wśród pracowników DPS, którzy chorobę przechodzili bezobjawowo. Potwierdzono również 16 zachorowań wśród mieszkańców, z czego 3 osoby miały objawy choroby – podwyższoną temperaturę.

-Zakażeni mieszkańcy zostali odizolowani w części DPS. Aktualnie nie wymagają hospitalizacji, są stabilni. Mają zapewnioną opiekę, w tym pielęgniarką i lekarza POZ – informuje dyrektor placówki, Ewa Adamicz.

Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach boryka się jednak ze znacznymi brakami kadrowymi, zwłaszcza wśród pracowników, którzy bezpośrednio opiekują się mieszkańcami. 20 pracowników przebywa na izolacji, kwarantannie lub L4.

-W związku z tym, zgodnie z opracowanymi procedurami już marcu b.r., utworzono zespoły wsparcia złożone ze wszystkich pracowników DPS, zmieniono zakresy czynności i harmonogramy pracy w ten sposób, aby wszyscy mieszkańcy mieli zapewnioną opiekę ( część pracowników swój odpoczynek realizowała w DPS, mieli przygotowany nocleg i posiłki) – dodaje dyrektor Adamicz.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Karniowicach wprowadzono pełny reżim sanitarny, wykorzystywane są własne urządzenia do dezynfekcji, jak ozonator, zamgławiacz czy sterylizator powietrza uvc. Placówka posiada także wystarczającą ilość środków ochrony osobistej.

-Od dnia 21.11.2020 będą powracać już systematycznie pracownicy z izolacji, kwarantanny lub L4 i tym samym przewidujemy powolny powrót do normalnego funkcjonowania Domu w zakresie składu kadry. Natomiast zakażeni mieszkańcy jeszcze około tygodnia będą pod ścisłą obserwacją i opieką, w tym lekarza POZ – tłumaczy Ewa Adamicz.

To początek sezonu smogowego. Wszystkiemu winien „obwarzanek”?
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego obserwujemy wzrost stężeń pyłów zawieszonych, co można uznać za początek sezonu smogowego. Ma to oczywiście związek ze spalaniem węgla i drewna w domowych kotłach. Tymczasem smog nie jest problemem dużych miast. Czy na jego powstawanie wpływają małe miejscowości…

Kolejnym miejscem, w którym wykryto ognisko koronawirusa jest, przeznaczony dla mężczyzn przewlekle chorujących psychicznie, DPS Konary. Obecnie przebywa tam 58 mieszkańców, z czego dwóch jest hospitalizowanych.

-W listopadzie odnotowano 4 zgony, z czego 3 osoby miały potwierdzone zakażenie koronawirusem – informuje Barbara Kaliś, dyrektor DPS Konary.

Zakażonych jest obecnie 25 osób. Zachorowanie potwierdzono także wśród kadry – 5 pracowników przebywa w izolacji domowej. DPS nie ma jednak braków kadrowych, a opieka mieszkańcom jest w pełni zapewniona.

Powiat krakowski znalazł się dziś na trzecim miejscu listy nowych zakażeń. Potwierdzono 115 kolejnych zakażeń koronawirusem. Liczba jest co prawda niższa niż liczba nowych ozdrowieńców (182 osoby), ale wciąż nie napawa optymizmem. Zmarło także 5 kolejnych osób – dwoje mieszkańców gminy Zielonki oraz po jednej osobie z gminy Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice oraz Skawina.

Najwięcej nowych zachorowań pochodzi z gminy Skała (53 osoby), a liczba ta jest znacznie wyższa od drugiej na liście nowych zakażeń gminie Skawina, gdzie potwierdzono 10 przypadków. Od nowych zachorowań wolna jest gmina Igołomia-Wawrzeńczyce. Najwięcej osób wyzdrowiało w gminach: Skawina (31 osób), Mogilany (28 osób) oraz Krzeszowice (27 osób).

Od początku epidemii zakażenie potwierdzono w sumie u 8418 mieszkańców tego rejonu. Zmarło 96 osób.

-Dołączamy się do apeli lekarzy o oddawanie osocza przez ozdrowieńców. Z dzisiejszego raportu wynika, że na terenie naszego powiatu mieszka 6478 ozdrowieńców. Wasze osocze może wspomagać leczenie COVID-19 - łagodzić objawy, skracać okres choroby i obniżyć śmiertelność – apelują władze Powiatu Krakowskiego.

Z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie skontaktować można się telefonicznie – tel.: 663-560-300 i nowy numer tel.: 661 926 116 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00). Można także wysłać maila z numerem telefonu na adres: dzial.dawcow@rckik.krakow.pl i oczekiwać na kontakt lekarza RCKiK w Krakowie.

fot. ilustracyjne

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka