środa, 17 marca 2021 10:32

Kraków: Jest umowa na rozbudowę ważnego węzła. “Mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą”

Autor Aleksandra Tokarz
Kraków: Jest umowa na rozbudowę ważnego węzła. “Mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą”

Umowa na zaprojektowanie węzła Kraków Południe na autostradzie A4 została podpisana. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej złożyło konsorcjum MPRB, Mosty Kraków oraz MP Infra. Według zapowiedzi poprawić ma się nie tylko przepustowość, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu.

- Obecnie na południowej obwodnicy Krakowa, w okolicach węzła, często mamy do czynienia z zablokowanym ruchem. O problemach komunikacyjnych mówi się niemal codziennie, jest on wciąż wymieniany, jako rejon o bardzo trudnej komunikacji - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak zapewnił, inwestycja na węźle Kraków Południe jest elementem szerszego planu udrożnienia dróg.

- Węzeł Kraków południe, rozbudowa autostrady do trzech pasów, budowa trasy S7. Przybliża się chwila, kiedy mieszkańcy Krakowa będą mogli odetchnąć z ulgą - wymieniał Adamczyk.

Tomasz Pałasiński, dyrektor GDDKiA w Krakowie zaznaczył, że dzisiejsze podpisanie umowy stanowi dopełnienie działań, które były prowadzone przez ostatnie kilka lat. - Opatkowice to odcinek, który zna każdy Polak. Ten węzeł od dawna stanowił wąskie gardło na A4 w kierunku Zakopanego. W końcu doczeka się rozbudowy - poprawi się przepustowość i bezpieczeństwo ruchu. Jest tam kilka skrzyżowań w poziomie terenu, gdzie odbywa się ruch lokalny, ruch pieszy, są dzielnice mieszkaniowe, handel. Rozbudowa doprowadzi do tego, że ruch tranzytowy będzie bezkolizyjnie wyprowadzony, zostaną zlikwidowane skrzyżowania kolizyjne, które w tej chwili wstrzymują przepustowość na odcinku Kraków-Zakopane i Zakopane-Kraków - mówił.

Jak dodał, równolegle odbywa się projektowanie - rozbudowa autostrady między węzłami Kraków Południe, a Kraków Łagiewniki. To ma upłynnić czas zjazdu z autostrady i poprawić bezpieczeństwo kierowców. Podpisana jest także umowa na projektowanie węzła Kraków Libertów. - Wszystko to sprawi, że kierowcy będą mogli szybciej, płynniej i przede wszystkim bezpieczniej korzystać zarówno z autostrady A4 jak i z drogi S7 w kierunku Zakopanego. Wykonawca ma za zadanie wykonanie pełnego kompletu dokumentacji, czyli komplet opracowań środowiskowych, geologicznych, uzyskanie decyzji zrid, przygotowanie tej inwestycji do przetargu już w samym systemie buduj. A także prowadzenie nadzoru autorskiego - tłumaczył Pałasiński.

- Zależy nam, żeby prace budowlane rozpoczęły się jak najszybciej. Nie będzie to łatwe, gdyż będą one odbywać się pod bardzo nasilonym ruchem, jednak wspólnie będziemy myśleć jak wyznaczyć objazdy i ruch tymczasowy - dodał.

- Osobiście uważam, że jesteśmy w stanie wykonać tą dokumentację znacznie szybciej, niż jest to zakładane w terminie. Mamy już przemyślenia jak wykonać ją pod ruchem, żeby jak najmniej go zakłócić, a jednocześnie tak przebudować węzeł, że nawet jeśli dojdzie tam do jakichś kolizji, nie będą generowały one utrudnień - mówił Robert Słota, wiceprezes zarządu MP Mosty.

Kontrakt na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy węzła Kraków Południe z S7 opiewa na kwotę niemal 1,6 mln złotych. Same prace budowlane na węźle autostradowym mają rozpocząć się w 2025 roku.

fot. GDDKiA Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka