czwartek, 27 lipca 2023 07:37

Można im tylko pozazdrościć. Z Krakowa ruszyli na podróż swojego życia...

Autor Norbert Kwiatkowski
Można im tylko pozazdrościć. Z Krakowa ruszyli na podróż swojego życia...

W wierszu fenomenalnej Wisławy Szymborskiej pojawiają się słowa: "Nic dwa razy się nie zdarza", co jest niezwykle znamienne dla harcerzy z Chorągwi Krakowskiego Związku Harcerstwa Polskiego, którzy właśnie ruszają z Krakowa do Korei Południowej.

Cel jest niezwykły, a to wszystko w ramach projektu, który żyje swoim życiem już od 1920 roku. Od tego czasu - co cztery lata - w jednym z zakątków świata powstaje ogromny obóz. Przez kilkanaście dni zamieszkują go skauci z całego świata. Wspólnie realizują projekty, poznają wzajemnie zwyczaje swoich kultur, uczą się.

W 2023 r. taka nietypowa wioska zawita do SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej.

– Małopolska ma to ogromne szczęście, że może poszczycić się armią ponad 8 tysięcy harcerzy. To grupa, która swoje działania opiera o idee służby i braterstwa. Zawsze gotowa, by reagować i nieść pomoc. O jej potencjale wielokrotnie mogliśmy się przekonać, szczególnie w ostatnich latach. Warto wspomnieć choćby zaangażowanie harcerzy w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Już w pierwszych dniach działali wspólnie ze służbami mundurowymi, organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną, by chronić i udzielać wsparcia Ukraińcom szukającym schronienia przed brutalnymi działaniami Rosji w ich ojczyźnie. Razem przeszliśmy przez ten wymagający czas, pokonując kolejne wyzwania, jakie przed nami stawiał. Małopolska jest dumna z braci harcerskiej! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Łącznie z całej Polski do Korei Południowej na zlot skautowy udaje się reprezentacja licząca 535 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę (ponad 40-osobową) stanowią właśnie małopolscy harcerze. Na ich ręce wojewoda Łukasz Kmita przekazał niezbędne podczas wyjazdu plecaki turysty. Ich zakup współsponsorował Krakowski Park Technologiczny.

Wyjazd na Światowe Jamboree do Korei Południowej to niesamowita możliwość poznania skautowego świata, otwarcie się na wielokulturowość i tradycje innych krajów. Życzę Wam, by zlot był dla Was niezapomnianą przygodą, pełną otwartości, nowych przyjaźni i pozytywnej energii, która będzie towarzyszyć Wam przez długie lata. Przywieźcie ze sobą plecaki pełne braterskich wspomnień i iskrę, która zapali nas wszystkich do przygotowania kolejnego Jamboree, które w 2027 roku odbędzie się w Polsce – mówi komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Artur Walkowiak

Międzynarodowy zlot skautowy Jamboree skierowany jest do osób w wieku 14-17 lat. Uczestniczyć w nim można tylko raz w życiu. Odbywa się co 4 lata w ramach Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Organizatorem za każdym razem zostaje wybrana inna organizacja należąca do WOSM.

Tegoroczny zlot trwać będzie od 1 do 12 sierpnia. Obozowisko umiejscowione jest w SaeManGeum w pobliżu Parku Narodowego Byeonsanbando na półwyspie Byeonsan. Obszar zlotu zajmuje powierzchnię około 8,8 km². Płaski teren otaczają morze i góry.

Warto wspomnieć, że kolejny zlot już za 4 lata – tym razem w Polsce, w Gdańsku.

Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka