piątek, 19 lutego 2021 12:11

Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma kolejną część obrazu Jana Styki

Autor Aleksandra Tokarz
Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma kolejną część obrazu Jana Styki

To już 23. fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, który udało się pozyskać Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Część sławnego dzieła autorstwa Jana Styki udało się kupić dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Koszt zakupu to 100 tys. zł.

21 fragmentów to własność placówki - dwa fragmenty zostały oddane w depozyt. Zakupiony fragment Panoramy ma ponad 2, 40 m wysokości i 1, 40 m szerokości. Pochodzi on z prywatnej kolekcji. Przedstawia huzara na koniu jadącego w pobliżu orszaku generała Bema. Jak się okazuje, jest to fragment Panoramy, który można obejrzeć na muralu na Placu Węgierskim.

Zanim nowy fragment Panoramy trafi jednak do galerii, musi zostać poddany przeglądowi konserwatorskiemu – obraz spędził u poprzednich właścicieli 50 lat.

Pałac Dąmbskich w Wojniczu doczeka się rewitalizacji. Co w nim powstanie?
16 lutego w Urzędzie Miejskim w Wojniczu burmistrz Tadeusz Bąk podpisał z wykonawcą umowę na wykonanie dokumentacji projektowej kompleksowej rewitalizacji Zespołu Pałacowo Parkowego w Wojniczu. Jak będzie wyglądał po zmianach? Po II wojnie światowej w Pałacu Dąmbskich mieściła się m.in. szkoła roln…

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje