poniedziałek, 20 lipca 2020 09:56

Na czym polega ekshumacja zwłok i kiedy się ją przeprowadza?

Autor Głos 24
Na czym polega ekshumacja zwłok i kiedy się ją przeprowadza?

Ekshumacja polega na rozkopaniu grobu i wydobyciu zwłok w celu ich przeniesienia lub przeprowadzenia oględzin lekarsko-sądowych. Jest to bardzo skomplikowany proces w pełni regulowany polskim prawem. Warto również zwrócić uwagę, że ekshumacje zwłok są potępiane przez większość religii ze względu na naruszenie wieczystego spoczynku osoby zmarłej. Kiedy można przeprowadzić tę procedurę oraz jakie ograniczenia wprowadza obowiązujące prawo?

W jakim celu przeprowadza się ekshumację zwłok?

W zdecydowanej większości przypadków, ekshumacja zwłok jest związana z koniecznością przeprowadzenia oględzin lekarsko-sądowych. Są one przeprowadzone w przypadku zaistnienia wątpliwości, co do tożsamości pochowanej osoby, a także okoliczności śmierci. Badania DNA pozwalają zweryfikować, kto spoczywa w grobie, natomiast złożone oględziny lekarskie, przy użyciu nowoczesnej technologii, pozwalają stwierdzić okoliczności śmierci. Ekshumacja często odbywa się w procesie dowodowym w sprawach o zabójstwo.

W odpowiedzi na pytanie, na czym polega ekshumacja, warto również wymienić sytuację, w której bliscy osoby zmarłej chcą przenieść zwłoki do innego grobu. Czasami, w wyniku prac budowlanych lub badań archeologicznych odkrywane są dawne cmentarze lub zbiorowe mogiły bezimiennych osób. Są one przenoszone w inne miejsce, a zatem, tutaj również konieczna jest ekshumacja.

Ekshumacja to procedura ściśle regulowana prawnie

Wniosek o ekshumację mogą złożyć organy sprawiedliwości (np. prokuratora lub sąd), a także osoby odpowiedzialne za pochówek zmarłego (np. zarządca cmentarza na wniosek osób bliskich). Ekshumacja wymaga zgody ze strony inspektoratu sanitarnego. Zgodnie z polskim prawem, ekshumację można wykonać wyłącznie w dniach od 16 października do 15 kwietna, wyłącznie w godzinach wczesno porannych. Jest to podyktowane kwestią higieny oraz bezpieczeństwa pracy. Cała procedura jest nadzorowana przez inspektora sanitarnego. więcej: http://www.zadora24.pl

Ekshumacja zwłok na życzenie bliskich osoby zmarłej

Czasami zachodzą sytuacje, w których bliscy osoby zmarłej chcą przenieść zwłoki w inne miejsce. Przykładowy scenariusz to pochówek zmarłego poza granicami kraju, a następnie, działania podjęte przez bliskich w celu sprowadzenia zwłok na ojczystą ziemię zmarłego. W takich sytuacjach należy złożyć wniosek do zarządcy cmentarza, na którym został pochowany zmarły. Zarządca w naszym imieniu wystąpi do inspektoriatu sanitarnego w celu uzyskania zgody na przeprowadzenie procedury.

Jeśli zgoda zostanie wydana, cały proces musi zostać odpowiednio rozplanowany i skoordynowany. Ekshumacji dokonuje zazwyczaj wybrany zakład pogrzebowy pod nadzorem inspektora. Zwłoki są transportowane w odpowiednich warunkach do nowej lokalizacji. Wiele osób pytających o to, na czym polega ekshumacja, często zastanawia się również nad kosztami. Zazwyczaj należy zapłacić ok. 2000 złotych zarządcy cmentarza oraz opłacić usługi zakładu pogrzebowego. Cena zależy m.in. od rodzaju grobu, liczby przenoszonych zwłok oraz dystansu dzielącego stare miejsce pochówku od nowego.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka