wtorek, 22 lipca 2025 07:12, aktualizacja 11 godzin temu

Jak wybrać rower elektryczny, który nadaje się do tramwaju, pociągu i zmieści się na balkonie?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać rower elektryczny, który nadaje się do tramwaju, pociągu i zmieści się na balkonie?

Rower elektryczny to prawdziwa rewolucja w miejskim życiu. Pozwala uniknąć korków, szybciej dotrzeć do pracy czy sklepu. Wszystko to bez większego wysiłku dzięki silnikowi, który wspomaga pedałowanie. Jednak gdy mieszkasz w małym lokum lub korzystasz z komunikacji miejskiej, pojawia się mały problem – klasyczne elektryki bywają duże i ciężkie. Na szczęście jest rozwiązanie: składane rowery elektryczne – kompaktowe, wygodne i idealne do miasta.

Co sprawia, że dany rower elektryczny jest dobry do komunikacji miejskiej i przechowywania w małych przestrzeniach?

Nie wszystkie rowery elektryczne sprawdzają się w „ciasnych” przestrzeniach. Często można spotkać duże, ciężkie modele, które trudno jest przechowywać czy przewozić w tramwaju. Niektóre przypominają wręcz czołgi na ścieżkach rowerowych. Na szczęście są też kompaktowe modele, które składają się błyskawicznie, niemal jak origami.

To właśnie w ten drugi rodzaj roweru powinieneś celować, jeśli żyjesz w dużym mieście i małym mieszkaniu. Oto kluczowe cechy, które sprawiają, że dany rower elektryczny składany będzie dobrą opcją do niewielkich przestrzeni:

  • Rozmiar – Rower po złożeniu powinien być na tyle mały, żeby zmieścił się na przykład pod biurkiem. Najlepiej, jeśli ma rozmiar podobny do tradycyjnej walizki.
  • Waga – Wnoszenie złożonego roweru po schodach nie powinno przypominać wnoszenia lodówki. Optymalna waga to poniżej 20 kg, bo taki ciężar jest w stanie udźwignąć większość osób.
  • Czas składania – Składanie roweru powinno być proste i intuicyjne. Nie powinno trwać dłużej niż kilka sekund. Im dłuższy czas składania, tym większe prawdopodobieństwo frustracji.
  • Trwałość. Miejska ciasnota sprawia, że rower często będzie się obijał o różne rzeczy. A jeśli będziesz go trzymał na balkonie, będzie wystawiony na deszcz, słońce i śnieg. Musi więc być odpowiednio trwały. Solidna rama i odpowiednia ochrona przed warunkami atmosferycznymi to podstawa.

Czy rower elektryczny można przewozić w komunikacji publicznej?

W większości przypadków można. Jednak często dotyczy to tylko składanych modeli. Na przykład w autobusach na trasach długodystansowych zazwyczaj można przewozić wyłącznie złożone rowery – niezłożony rower można transportować jedynie w pojazdach, które mają specjalny bagażnik zewnętrzny.

Z drugiej strony na przykład w komunikacji miejskiej w Łodzi jeżdżą autobusy i tramwaje z piktogramem roweru, w których można transportować rower w tradycyjny sposób, bez konieczności składania. Znajdują się w nich wyznaczone „miejsca parkingowe”. Podobnie sytuacja wygląda w ŁKA (Łódzka Kolej Aglomeracyjna).

Zasady transportu mogą się różnić w zależności od konkretnego miejsca. Aby podróżowanie przebiegało bezproblemowo, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • zawsze zapoznaj się z regulaminem przewożenia i jego szczegółami (niekiedy na przykład przewoźnik wymaga zapakowania roweru w torbę lub pobiera dodatkową opłatę za jego transport);
  • zadbaj o to, żeby rower zajmował jak najmniej miejsca;
  • nie pozwól, żeby rower przeszkadzał innym ludziom (jeśli to możliwe, złóż kierownicę i pedały).

Jak przechowywać rower elektryczny składany w domu?

W dużych miastach przestrzeń to luksus. Mało kto ma garaż czy piwnicę, a przedpokój często ledwo mieści domowników, nie mówiąc o rowerze. Tu świetnie sprawdza się składany rower elektryczny. Jak go wygodnie przechowywać? Oto trzy wskazówki:

Użyj wodoodpornego pokrowca.

Szczególnie jeśli zamierzasz go przechowywać na balkonie. Ochroni Twój rower przed deszczem, kurzem i zafajdaniem ptasimi kupami.

Znajdź najlepsze miejsce.

Przejdź się po domu i zastanów się, gdzie rower będzie w jak najmniejszym stopniu wpływał na przestrzeń. Może pod biurkiem, za drzwiami lub narożnikiem? A może na ścianie na haku?

Baterię zawsze przechowuj w mieszkaniu.

Skrajnie minusowe temperatury i upały negatywnie wpływają na żywotność baterii. Jeśli trzymasz rower na balkonie, wyciągnij baterię (jeśli to możliwe) i schowaj ją w bezpieczne miejsce.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie składanego roweru elektrycznego

Kupując rower elektryczny składany, musisz przeprowadzić wcześniej research w zakresie specyfikacji, aby nabyć model, który jednocześnie będzie spełniał wszystkie Twoje oczekiwania i nie obciąży budżetu. Sprawdź następujące aspekty:

  • Rozmiar po złożeniu – Zobacz, czy po złożeniu rower zmieści się w danym miejscu.
  • Sposób składania – Celuj w modele, które składa się jednym kliknięciem i poniżej 10 sekund.
  • Zasięg baterii – Jeśli preferujesz dłuższe trasy, pojemność baterii musi być odpowiednio duża.
  • Całkowita waga – Musisz być w stanie bezproblemowo dźwignąć i przenieść rower z miejsca na miejsce.
  • System wspomagania pedałowania – Czujnik momentu obrotowego reaguje na to, jak mocno pedałujesz, dzięki czemu jazda jest bardziej płynna i naturalna.
  • Rodzaj hamulców – Tarczowe hamulce pozwalają na lepsze hamowanie, szczególnie w deszczu i na zatłoczonych ścieżkach rowerowych.
  • Rozmiar kół – Rowery z mniejszymi kołami są bardziej „zwinne” i składa się je łatwiej.

Zakup roweru elektrycznego to duże wydarzenie. Nie bagatelizuj żadnego z wymienionych punktów. Spójrz również na inne aspekty, które Cię interesują.

Poleć dobry składany rower elektryczny

Przeglądając rowery elektryczne można dostać hopla – jest ich tak dużo. Jeśli nie chcesz tracić czasu na research, wybierz sprawdzony model, który jest powszechnie spotykany na polskich ścieżkach rowerowych, czyli Fiido X.

To praktyczny, świetnie zaprojektowany składany rower elektryczny, który ma wszystko, czego potrzeba. Do tego ładnie wygląda i przyjemnie się nim jeździ, co wiemy z autopsji. Oto dlaczego jest to fantastyczny wybór:

  • Składanie w 5 sekund – Da się szybciej? Raczej nie. To jeden z najszybciej składających się modeli na rynku.
  • Zasięg do 130 km – Na trybie ECO dojedziesz z Warszawy do Łodzi.
  • Lekki, mocny, elegancki – Stylowa rama ze stopu magnezu sprawia, że rower waży poniżej 20 kg, jest łatwy w transporcie i fenomenalnie się prezentuje.
  • Zakamuflowana bateria – Bateria jest sprytnie ukryta w sztycy siodełka, dzięki czemu nic nie wystaje.
  • Inteligentny czujnik momentu obrotowego – Wspomaganie pedałowania dostosowuje się do Twoich ruchów, sprawiając, że jazda jest płynniejsza i bardziej satysfakcjonująca.
  • Wodoodporność – Klasa szczelności IP54 gwarantuje, że zarówno podczas jazdy, jak i przechowywania, deszcz nie wpłynie negatywnie na rower.

To jednak wciąż nie koniec zalet. Fiido X oferuje też 7-rzędową kasetę Shimano, hydrauliczne hamulce tarczowe, ergonomiczne siodełko, antypoślizgowe gripy, wbudowane światło przednie i 2-pozycyjną kierownicę. Ponadto model ten uzyskał nagrodę iF Design Award.

Podsumowanie

Mieszkasz w mieście, masz mało miejsca i korzystasz z transportu publicznego? Składany rower elektryczny to strzał w dziesiątkę. Wybierając model, postaw na lekkość, kompaktowe rozmiary i odpowiednią moc.

Obserwuj nas w Google News

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka