poniedziałek, 24 sierpnia 2020 09:31

Małopolska: Najmniej zakażeń od trzech tygodni. Mimo tego kolejne powiaty „walczą” o żółte i czerwone strefy

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska: Najmniej zakażeń od trzech tygodni. Mimo tego kolejne powiaty „walczą” o żółte i czerwone strefy

W Małopolsce przybyło dziś 61 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta może lekko napawać optymizmem, ponieważ w przeciągu ostatnich trzech tygodni nie było tak małej ilości chorych. Czy można przypuszczać, że koronawirus w naszym województwie powoli odpuszcza?

Nowy tydzień zaczyna się od dobrych wiadomości. WSSE w Krakowie poinformowało dziś o 61 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby wykonano jednak tylko 1 526 testów. Poprzedniego dnia liczba ta była niemal o połowę wyższa – wynosiła 2 305 badań.

Mimo tego aktywnie chorych w Małopolsce jest wciąż 3 805 osób. Od początku epidemii zachorowało 6 497 osób.

Wciąż sporo powiatów z naszego województwa zagrożonych jest dołączeniem do żółtych i czerwonych stref. Przypomnijmy - wskaźnik żółtej strefy przeliczany jest na 10 tys. mieszkańców. Powiaty, w których znajdzie się on w przedziale od 6 do 12 zakażeń na 10 000 mieszkańców w ciągu dwóch tygodni, oznaczone zostaną kolorem żółtym. Te, w których przekroczy liczbę 12 – kolorem czerwonym.

W poszczególnych strefach wprowadzono kolejne obostrzenia. Nie są one jednak do końca jasne, a obszary, w których zachorowań wciąż jest sporo, nagle zostają od obostrzeń odsunięte. Przykładowo powiat limanowski, w którym odnotowano dziś najwięcej, bo aż 14 nowych zachorowań, w żółtej strefie pojawił się 14 sierpnia. Kilka dni później jego kolor zmieniono na zielony. To o tyle ciekawe, że powiat, aby wydostać się z żółtej strefy powinien w przeciągu 14 dni odnotować mniej niż 80 nowych zakażeń. Tymczasem w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano tam 128 nowych przypadków koronawirusa. Jeżeli liczba ta wzrośnie do 159 powiat limanowski zakwalifikuje się już do strefy czerwonej!

Liczba aktywnych zakażeń w przeciągu ostatnich trzech tygodni wzrosła o 142 przypadki!

Aktywne zakażenia w powiecie limanowskim:

Gdyby to dzisiaj zmieniono kolory stref, żółty byłby także Kraków, gdzie liczba zakażonych z każdym dniem rośnie.

Małopolska: Żółte i czerwone strefy – które powiaty są zagrożone? Jedyna taka mapa
Jeden powiat z Małopolski – tatrzański – zakwalifikowano do strefy żółtej. Trzy – nowosądecki, tatrzański i miasto Nowy Sącz – do czerwonej. Ale z żółtej usunięto za to powiat limanowski. Właściwie nie wiadomo dlaczego, bo liczba zachorowań ciągle go do niej kwalifikuje. Które rejony Małopolski są z…

Stolica Małopolski w dzisiejszych danych znajduje się na drugim miejscu pod względem ilości nowych zakażeń. Ostatniej doby w mieście przybyło 12 zachorowań. Tym samym Kraków już w czwartek może znaleźć się w żółtej strefie. 21 sierpnia miasto co prawda nie zostało do niej wpisane,  ale jest zagrożone wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców i turystów o zachowanie wszelkich zasad sanitarnych.

Kraków apeluje: Koronawirus nie odpuszcza. Przestrzegaj reżimu sanitarnego!
ładze miasta apelują do mieszkańców i turystów o przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i przypominają, co się zmieni, gdy miasto z listy ostrzegawczej trafi do strefy z obostrzeniami.

Na Sądecczyźnie potwierdzono dziś zaledwie 5 nowych przypadków. Informację można by uznać za niezwykle pocieszającą, jednak spoglądając na wyniki z DPSu nie jest to do końca dobra wiadomość. Ostatnio ognisko koronawirusa pojawiło się w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nawojowskiej. Wczoraj pojawiły się pełne wyniki badań. Wychodzi na to, że nie zostały jeszcze odnotowane przez sanepid. Skoro dziś w Nowym Sączu potwierdzono 5 przypadków, liczba ta prawdopodobnie wzrośnie gwałtownie w najbliższych dniach. W DPSie potwierdzono bowiem aż 86 zakażeń!

Nowy Sącz: Zakażeń przybywa. DPS przy ul. Nawojowskiej z pełnymi wynikami badań
DPS przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu podał wyniki testów wszystkich mieszkańców placówki. Zakażeń, w porównaniu z niepełnymi wynikami z piątku, przybyło podwójnie. W piątek, 21.08, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel poinformował, że posiada wstępne wyniki badań mieszkańców DPSu przy ul. Nawo…

Zakażeni pensjonariusze są odizolowani od zdrowych, a 10 z nich trafiło do szpitala, ze względu na choroby współistniejące.

Wczoraj wyjaśniła się także sprawa zawodnika Kmity Zabierzów. 28-letni piłkarz rozegrał mecz pomimo potwierdzonego zakażenia koronawirusem. Opuszczając obowiązkową kwarantannę naraził na niebezpieczeństwo zawodników obu drużyn. Kmita Zabierzów i Świt Krzeszowice zostały objęte kwarantanną, a sanepid ustala krąg osób, które miały kontakt z piłkarzami. Nieodpowiedzialnemu mężczyźnie postawiono zarzuty. Zawodnik złożył wyjaśnienia i przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Zarzuty i areszt dla piłkarza Kmity Zabierzów. Zawodnicy w kwarantannie
28-letni zawodnik Kmity Zabierzów rozegrał mecz pomimo potwierdzonego zakażenia koronawirusem. Przed spotkaniem wypełnił ankietę, w której zapewnił, że jest zdrowy. Naraził na niebezpieczeństwo zarówno piłkarzy Świta Krzeszowice, jak i Borka Kraków, z którymi również rozegrał mecz, pomimo obowiązku …

Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u starosty tarnowskiego. Kwarantanną objęty został cały Zarząd Powiatu Tarnowskiego.

Starosta tarnowski zakażony koronawirusem. Zarzad powiatu na kwarantannie
Starosta Roman Łucarz zakażony koronawirusem. Nie wiadomo jak się zakaził. Kwarantanną objęty jest cały zarząd Powiatu Tarnowskiego.

Niestety zwiększyła się także liczba zmarłych. W Małopolsce walkę z koronawirusem przegrało już 110 osób. WSSE w Krakowie poinformowało dziś o śmierci 93-letniej kobiety z powiatu bocheńskiego, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W powiecie bocheńskim przybyło dziś 5 kolejnych przypadków zakażenia. Jest tam już 197 aktywnych chorych.

Małopolska [24 sierpnia]

 • zakażonych: 6 497 (+61)
 • zmarło: 110 (+1)
 • wyzdrowiało: 2 572 (+35)
 • aktywnie chorych: 3 805

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 61 osób. To 38 kobiet i 23 mężczyzn, w wieku od roku do 86 lat,z:

 • powiatu limanowskiego (14 osób),
 • Krakowa (12),
 • powiatu bocheńskiego (5),
 • powiatu oświęcimskiego (5),
 • powiatu wadowickiego (5),
 • powiatu krakowskiego (4),
 • powiatu tatrzańskiego (4),
 • powiatu nowosądeckiego (3),
 • powiatu wielickiego (3),
 • powiatu brzeskiego (2),
 • powiatu gorlickiego (2),
 • Nowego Sącza (2).

Aktualnie 5 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 6497 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

WSSE poinformowało o śmierci 93-letniej kobiety z powiatu bocheńskiego, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarła miała choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 110.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 35 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 16 kobiet i 19 mężczyzn, w wieku od roku do 86 lat, z:

 • powiatu nowosądeckiego (21 osób),
 • powiatu tatrzańskiego (5),
 • powiatu nowotarskiego (4),
 • Nowego Sącza (3),
 • powiatu wielickiego (2),

którzy przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 2572 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 24.08.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 6497 zakażonych (nowych 61)

(powiat bocheński: 425, powiat brzeski: 116, powiat chrzanowski: 62, powiat dąbrowski: 35, powiat gorlicki: 109, powiat krakowski: 240, m. Kraków: 1233, powiat limanowski: 411, powiat miechowski: 27, powiat myślenicki: 252, powiat nowosądecki: 1080, m. Nowy Sącz: 438, powiat nowotarski: 407, powiat olkuski: 41, powiat oświęcimski: 337, powiat proszowicki: 30, powiat suski: 249, powiat tarnowski: 251, m. Tarnów: 56, powiat tatrzański: 236, powiat wadowicki: 218, powiat wielicki: 244),

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 3 805

w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 362 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 3 443

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 335

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 308
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 13
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 3
 • Szpital MEGREZ Tychy: 2
 • Szpital w Łańcucie: 3
 • Szpital Św. Anny w Miechowie: 1
 • Szpital w Nowym Targu: 1
 • KSS im. Jana Pawła II oddział Kliniczny Chorób Serca i Naczyń: 1
 • Szpital Psychiatryczny ul. Grzegórzecka 12/6, Kraków: 1
 • SPZOZ Szpital Powiatowy w Brzesku - Oddział Chorób Płuc: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 3 470

b. wyleczeni: 2572 (nowych 35)

(powiat bocheński: 193, powiat brzeski: 68, powiat chrzanowski: 47, powiat dąbrowski: 18, powiat gorlicki: 19, powiat krakowski: 100, m. Kraków: 420, powiat limanowski: 167, powiat miechowski: 15, powiat myślenicki: 199, powiat nowosądecki: 302, m. Nowy Sącz: 72, powiat nowotarski: 80, powiat olkuski: 19, powiat oświęcimski: 153, powiat proszowicki: 13, powiat suski: 206, powiat tarnowski: 112, m. Tarnów: 17, powiat tatrzański: 107, powiat wadowicki: 112, powiat wielicki: 133)

c. zgony COVID-19: 110

(powiat bocheński: 28, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 2, powiat krakowski: 3, m. Kraków: 22, powiat limanowski: 7, powiat nowosądecki: 8, m. Nowy Sącz: 7, powiat nowotarski: 3, powiat oświęcimski: 6, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 2, powiat tarnowski: 7, powiat tatrzański: 2, powiat wadowicki: 4, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 10

(powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 12 290

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 11 375

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 8 319

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 95

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 2

g. Szpital Św. Łukasza w Tarnowie: 1

h. Zgon poza szpitalem: 5  

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 1 526 (poprzednia doba: 2 305 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje