Narzynki są to narzędzia wieloostrzowe służące do nacinania gwintu z zewnętrznej strony danego materiału, którym najczęściej jest pręt lub wałek. Narzynki możemy dzielić ze względu na ich kształt, gdyż teraz głównie produkowane są narzynki kształtu okrągłego, można jeszcze spotkać narzynki kwadratowe lub sześciokątne. Narzynki ( zobacz ) te stosowane są przy budowie bądź pracy mechaniki samochodowej. Narzynki produkowane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu, dzięki któremu narzędzie jest mocniejsze, pozwalają na prace w trudnych warunkach. Narzynki produkowane ze stali HSS pozwalają na obróbkę materiałów o wytrzymałości na pościąganie max. Rm=800 Pa jak i twardości nie przekraczającej 35 HRC. Narzynki HSSE przeznaczone są do obróbki stali nierdzewnej oraz żeliwa o twardości 64 HRC.
Rodzaje produkowanych narzędzi do gwintów zewnętrznych
Narzynki dzielimy również ze względu na rodzaj nacinanego gwintu i są to: narzynki metryczne, narzynki metryczne drobnozwojne, narzynki calowo rurowe, oprawki do narzynek i zestawy do gwintowania.
Mamy dwa rodzaje narzynek metrycznych i są to narzynki metryczne z oznaczeniem M oraz narzynki metryczne drobnozwojne o oznaczeniu MF, oba posiadają kat wierzchołkowy 60 stopni mierzony w jednostkach [mm]. Wymiary narzynek metrycznych są określane przez niemiecką normę DIN 22 568. Narzynki calowe do rur stosowane są to narzynki calowe G, ponieważ to właśnie tam najczęściej stosowany jest gwint zwany rurowo walcowy potocznie zwany rurowym, określany jest normą DIN ISO 228, lecz wymiary zewnętrzne narzynki określa norma DIN EN 24 231. Narzynki calowe nie mają różnych tolerancji gwintu, istnieje tylko jedna tolerancja bez oznaczenia.
Narzynki metryczne wykonane są ze stali szybkotnącej HSS, są one bardzo trwałe i twarde, dzięki stali szybkotnącej mamy możliwość pracy w trudnych warunkach oraz są one odporne na wszelkie uszkodzenia podczas pracy obróbki skrawaniem. Ostrza narzynek są odporne na złamania, wyszczerbienia, wyłamania, stępienia i inne wszelkie uszkodzenia podczas pracy nawet w bardzo twardych materiałach. Kolejną zaletą tych narzynek jest odpowiednio niska cena co do produktu.
Narzynki te służą do nacinania gwintów metrycznych zewnętrznych. Najbardziej popularnymi narzynkami są M10, M12, M8 oraz M16 , które polecane są nie tylko większym firmą ale także osobą indywidualnym. Dzięki gatunkowi stali z jakiej są one wyprodukowane możemy używać ich intensywnie jak i wielokrotnie oraz pozwala ona na obróbkę w twardych materiałach. Mogą one mieć od trzech do sześciu otworów, a to jest zależne od wielkości narzędzi do obróbki. Wewnątrz narzynki znajdują się ostrza oraz rowki wiórowe, w których gromadzą sie wióry obrabianego materiału podczas pracy skrawaniem. Geometrie każdej narzynki określamy według normy DIN EN, są one rożne w zależności od rodzaju gwintu.
Narzynki drobnozwojne ( https://artykulytechniczne.pl/narzynki-drobnozwojne.html ) są wydajnymi, odpornymi i wygodnymi w obsłudze narzędziami skrawającymi do pracy ręcznej jak i maszynowej. Narzynki te wykonane są ze stali szybkotnącej HSS, zatem jest odporna na trudne warunki pracy. Posiadają one również oznaczenie MF według ISO DIN 13. Narzynki drobnozwojne wykonują gwint za jednym przejściem.
Gwint drobnozwojny jak i metryczny posiada kąt 60 stopni. Narzynki drobnozwojne posiadają dwa najważniejsze wymiary: szerokość i grubość, a należy je znacz po to by dobrać odpowiednią oprawkę.
Jak możemy mocować narzynki
Oprawki do narzynek wykorzystywane sa do mocowania narzynek o różnych parametrach i zakresach. Oprawka gwarantuje nam precyzyjność pracy jak i wygodę podczas pray. Produkowane są one z wysokiej jakości surowców. Posiadają prostą budowę oznacza się je symbolem literowym według Pn ''PBGa'' , oprawki składają się z trzech rodzai elementów: rączek, oprawki i śrub. Śruby są mocujące/ściskające oraz śruba mocująca/ regulująca.